Gabi Iancu, golgheter în Liga 1 după „dubla” din Viitorul – Clinceni! Atacantul lui Hagi e peste Alibec și Coman

Gabi Iancu a înscris două goluri în meciul jucat de FC Viitorul Constanța cu Academica Clinceni, scor 5-0, în etapa a 9-a din play-out-ul Ligii 1, iar atacantul lui Gică Hagi este noul golgheter din primul eșalon fotbalistic.

Gabi Iancu a fost titularizat de Gică Hagi în meciul jucat de Viitorul Constanța cu Academica Clinceni, iar atacantul care a trecut și pe la FCSB nu a dezamăgit și a reușit „dubla” în partida din etapa a 9-a a play-out-ului.

Gabi Iancu, golgheter în Liga 1 după „dubla” cu Academica Clinceni

Rivaldinho a deschis scorul în minutul 20, iar Dussaut a majorat avantajul în repriza a doua, în minutul 52. Brazilianul și-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj cu 15 minute înainte de finalul meciului din etapa a 9-a, iar Gabi Iancu a reușit dubla în 84 și 90+3.

Astfel, atacantul în vârstă de 26 de ani a ajuns la 16 goluri înscrise în sezonul 2019 – 2020 din Liga 1 și este pe primul loc în clasamentul marcatorilor, cu două reușite în fața lui Denis Alibec și cu patru goluri în fața lui Florinel Coman, golgheterul FCSB-ului.

10. Jakub Vojtus – 9 goluri

Cotat de site-urile de specialitate la 800.000 de euro, Gabi Iancu a revenit la Viitorul Constanța pe 1 iulie 2019 și mai are contract cu fosta campioană a României până pe 30 iunie 2021. Atacantul în vârstă de 26 de ani este un produs al Academiei Gheorghe Hagi, iar pe parcursul carierei a mai jucat pentru FCSB, Karabulspor, Termalica. FC Voluntari și Dunărea Călărași.

Publicat: 11 07. 2020, 17:27
Actualizat: 11 07. 2020, 18:51