Gabi Iancu, dezolat după 3-3 cu Sepsi Sf. Gheorghe. „Am pierdut ca niște copii. Nu-mi vine să cred ce s-a întâmplat”

Gabriel Cristian Iancu inscrie un gol din penalty in meciul de fotbal dintre Sepsi OSK si FC Viitorul, contand pentru play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat fara spectatori pe stadionul Municipal din Sfantu Gheorghe, sambata 27 iunie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FC Viitorul putea să scape definitiv de emoțiile retrogradării, dacă reușea să câștige în deplasare duelul cu Sepsi Sf. Gheorghe. Echipa lui Gheorghe Hagi a condus cu 3-1 și a avut și un om mai mult pe teren, din minutul 48. Atacantul Gabi Iancu a fost din nou cel mai bun jucător de pe teren, dar la final a fost foarte dezamăgit de rezultat.

Sepsi-Viitorul a fost un meci palpitant. Oapeții au avut 2-0 și 3-1, iar din minutul 48 au jucat și cu om mai mult pe teren, după ce Carnat a primit două cartonașe galbene și a fost eliminat. S-a terminat însă 3-3. Vasvari si Safranko au adus egalarea în repriza secundă.

Gabi Iancu, dezamăgit de rezultatul cu Sepsi

Gabi Iancu a fost cel mai bun de pe teren. A înscris un gol și a oferit pasele decisive la golurile înscrise de Ghiță și Matei.

„Nu-mi vine să cred că ce s-a întâmplat. Chiar nu știu ce să spun… Am fost foarte naivi, am pierdut meciul ca nişte copii şi trebuie să facem o analiză, să… nu ştiu ce s-a întâmplat, chiar nu ştiu şi nu-mi vine să cred că am pierdut cele 3 puncte astăzi”, a declarat Gabi Iancu.

Atacantul Viitorului este la cel mai bun sezon în Liga 1. A marcat 14 goluri și are și 7 pase decisive. A fost tare supărat la finalul partidei. Abia a scos câteva vorbe și a mărturisit că nu-și explică ce s-a întâmplat.

„Am pierdut foarte ușor trei puncte. Nu am câștigat un punct în deplasare, am pierdut trei. Nu știu ce să spun, cred că ne-am relaxat. Nu am jucat ce am pregătit. Am luat două goluri cu om în plus. Ce este de spus?”, a mai declarat Gabi Iancu.

Viitorul se află pe primul loc în play-out. Formația antrenată de Gică are 31 de puncte, în timp ce Sepsi ocupă poziția secundă cu 24 de puncte.

Publicat: 27 06. 2020, 22:13
Actualizat: 27 06. 2020, 22:28