Florinel Coman a revenit pe teren, după patru luni, în FCSB – Rapid: „Nu sunt un puști, pot să joc într-un derby”

Florinel Coman (D), de la FCSB, lupta pentru balon cu Cristian Albu (S), de la Rapid, in meciul de fotbal din etapa a XX-a a Ligii 1, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, miercuri, 15 decembrie 2021. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 6 poze

Florinel Coman, atacantul în vârstă de 23 de ani al lui FCSB, a revenit pe teren după o pauză de patru luni, chiar în derby-ul cu Rapid.

Partida dintre FCSB și Rapid s-a disputat miercuri seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 20 din Liga 1 și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-1, după golurile marcate de către Florin Tănase, în minutele 13 și 90+3 (penalty) și Ianis Stoica, în minutul 90+6. Pentru giuleșteni a marcat Cristi Săpunaru, din penalty, în minutul 45+6.

Florinel Coman a fost introdus pe teren de către antrenorul Toni Petrea în minutul 65, în locul lui Octavian Popescu.

Florinel Coman a revenit pe teren, după patru luni, în FCSB – Rapid

Acest moment a marcat revenirea lui Florinel Coman pe gazon, după o pauză de patru luni cauzată de o accidentare și de o intervenție chirurgicală.

După întâlnirea de pe Arena Națională, Florinel Coman s-a declarat încântat de victoria obținută de către echipa sa și a recunoscut că încă nu este pregătit 100% din punct de vedere fizic.

„A fost un meci foarte frumos pe care cred eu că l-am dominat cap-coadă. Sunt meritate cele trei puncte. Am fost în jumătatea lor mai tot timpul. Din fericire, am reușit să marcăm pe final două goluri, suntem bucuroși. Așteptam această revanșă. Suntem într-o formă bună și așteptăm să terminăm și meciul cu Sepsi la fel. Sper să devină o obișnuință.

A fost cel mai greu moment. Am suferit o intervenție chirurgicală, n-am ritm, trebuie să îmi recapăt ritmul. Nu sunt un puști, pot să joc într-un derby. Trebuie să aștept pregătirea din iarnă și să dau drumul la treabă.

Nu știu despre nicio ofertă. Sunt încă sub contract cu FCSB și aștept să terminăm campionatul. Sperăm să luăm campionatul, pentru că asta ne lipsește”, a spus Florinel Coman, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 15 12. 2021, 22:51
Actualizat: 15 12. 2021, 23:45