FCSB și-a găsit atacant pentru sezonul viitor din Liga 1. „Va juca acolo!”

Gigi Becali și-a găsit atacant pentru sezonul viitorr din Liga 1, după ce Ioan Andone i-a propus un fotbalist în cazul în care Florin Tănase va pleca în perioada de mercato din vară.

Ioan Andone, președintele formației FC Voluntari, are o relație foarte bună cu Gigi Becali și susține că „Aguero de România”, așa cum latifundiarul din Pipera l-a poreclit pe Cristi Dumitru, poate reveni la FCSB direct în primul 11.

Cristi Dumitru a înscris un gol spectaculos în partida jucată de FC Argeș cu UTA Arad, scor 4-1, iar execuția sa l-a surprins pe Ioan Andone, președintele grupării din Ilfov.

FCSB și-a găsit atacant pentru sezonul viitor din Liga 1

E o opțiune pentru FCSB. Golul cu UTA a fost marcat cu sânge rece o execuție superbă. Cred că va juca acolo din sezonul următor”, a spus Ioan Andone la Telekomsport.

Cristi Dumitru este și pariul lui Mihai Stoica, iar Gigi Becali îl compara cu Kun Aguero pe fotbalistul în vârstă de 19 ani care a fost cedat sub formă de împrumut la FC Argeș pe 1 ianuarie 2021, echipă la care a jucat în 19 meciuri, a dat două goluri și a oferit o pasă decisivă.

Cristi Dumitru este un produs al academiei FCSB, iar pe parcursul timpului a fost cedat sub formă de împrumut la Academica Clinceni, echipă la care a adunat 30 de meciuri și a dat două goluri.

Critici pentru Adrian Petre

Deși l-a lăudat pe Cristi Tănase, Ioan Andone l-a luat la rost pe Adrian Petre, fostul atacant al FCSB-ului care nu și-a regăsit forma de la Esjberg nici la UTA Arad, iar în partida cu FC Argeș a rezistat doar 64 de minute. „La Adi Petre e o chestie de dorință și de voință. Vrei să joci fotbal, măi, băiatule sau nu? S-a spus că la FCSB nu s-a impus din cauza presiunii puse de Gigi Becali, dar iată că nu e chiar așa.

Vine aici, la UTA, și trebuie scos din teren prin minutul 60 că îl ia tensiunea, nu mai poate respira”, a mai spus Ioan Andone.

Publicat: 28 04. 2021, 12:30
Actualizat: 28 04. 2021, 13:08