FCSB – Sepsi 1-1. Edi Iordănescu, debut fără strălucire pe banca roș-albaștrilor! Andrei Vlad, omul meciului!

Echipele FCSB (echipament rosu-albastru) si Sepsi s-au intalnit intr-o partida disputata in Liga1 de fotbal, pe Arena Nationala din Bucuresti, luni, 23 august 2021. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 8 poze

FCSB a reușit doar un egal cu Sepsi, scor 1-1, la primul meci al lui Edi Iordănescu pe banca roș-albaștrilor.

După trei eșecuri la rând, Sepsi a evoluat bine pe Arena Națională și chiar a condus cu 1-0, după golul frumos marcat de Aganovic, din lovitură liberă.

Edi Iordănescu n-a făcut nicio schimbare la pauză, iar Florin Tănase a reușit să egaleze după o recentrare a lui Cristea. Totuși, Sepsi n-a abandonat lupta și putea da lovitura decisivă în minutul 67, atunci când Andrei Vlad a scos penalty-ul bătut slab de Mitrea.

FCSB – Sepsi 1-1

FInalul meciului! FCSB – Sepsi 1-1.

Min. 90+3: OCAZIE FCSB! Tănase trimite mult peste poartă dintr-o lovitură liberă.

Min. 87: OCAZIE MARE SEPSI! Vlad scoate formidabil șutul trimis din apropiere de Chunchucov.

Min. 85: SCHIMBĂRI FCSB: Ies Cordea și O. Popescu, intră I. Stoica și Perianu.

Min. 71: Prima schimbare făcută de Edi Iordănescu este înlocuirea lui Coman cu Mamut.

Min. 67: PENALTY RATAT SEPSI! Mitrea bate destul de slab și Andrei Vlad reușește chiar să rețină.

Min. 67: PENALTY SEPSI! Păun este faultat în careu de Ovidiu Popescu.

INFO: Tănase a ajuns la cinci goluri împotriva covăsnenilor.

Min. 58: GOOOOL FCSB! Gazdele beneficiază de un corner, iar Florin Tănase reușește să egaleze după o recentrare a lui Cristea.

Min. 46: Începe repriza secundă. Edi Iordănescu n-a făcut nicio schimbare la pauză.

Min. 45: Finalul primei reprize

Min. 41: Tănase trage la mare distanță de poartă și este huiduit de fani.

Min. 37: GOOOOL SEPSI! Aganovic bate excelent o lovitură liberă și deschide scorul.

Min. 21: OCAZIE FCSB! La faza imediat următoare, Vinicius îi dă emoții lui Niczuly, după o lovitură de colț bătută bine de Cordea.

Min. 21: OCAZIE MARE FCSB! Ștefănescu pierde cu ușurință un balon, Cordea inițiază o acțiune periculoasă, dar Tănase trage pe direcția lui Niczuly.

Min. 18: Iulian Cristea reia cu capul după un corner, dar mult pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul de pe Arena Națională.

Echipele de start

FCSB: Vlad – V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic – Oct. Popescu, Ov. Popescu, Olaru – Cordea, Tănase, Fl. Coman
REZERVE: Straton, Miron, Haruț, I. Stoica, Perianu, Oaidă, Dumiter, Musi, Mamut
ANTRENOR: Edward Iordănescu

SEPSI: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, Tamas – Aganovic, Fofana, Păun – Golofca, Bojic, Ștefănescu
REZERVE: Began, Tincu, Botorok, Ashkovski, Chunchucov, Ispas, Gonzales, Dumitrescu, Barbut
ANTRENOR: Leo Grozavu

FCSB – Sepsi, Live Stream Online, de la ora 21:30

Duelul dintre FCSB și Sepsi poate fi urmărit și Live Stream Online, pe digisport.ro, de la ora 21:30

Cele două au fost adversare şi în finala Cupei României 2019-2020, atunci când bucureştenii s-au impus cu 1-0, graţie golului izbutit de Dennis Man.

FCSB şi Sepsi OSK s-au mai întâlnit de 12 ori în principala competiţie internă, de șase ori s-au impus bucureştenii, de două ori au câştigat covăsnenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Publicat: 23 08. 2021, 23:30
Actualizat: 24 08. 2021, 02:10