FCSB – FC Luzen 0-0, în primul amical al iernii. Teja a schimbat de două ori sistemul, dar nu s-a apropiat de gol cu Matei și Stoian pe teren

FCSB a terminat la egalitat, 0-0, primul meci amical din cantonamentul din Spania împotriva elvețienilor de la FC Luzern. Sub comanda noului antrenor, vicecampioana României a început cu un nume nou între titulari, Florentin Matei, mijlocaș folosit pe un post mult mai retras decât a jucat la precedentele sale echipe. FCSB nu a impresionat și nu și-a găsit prea des drumul către poarta adversă nici în prima repriză, în sistemul 4-1-4-1, nici în partea a doua, atunci când pe teren a intrat și Adrian Stoian și sistemul a devenit 4-2-3-1.

Ba mai mult, FCSB a evitat de puțin primirea golului în partea a doua a meciului, atunci când elvețienii au fost mai periculoși, însă a scăpat datorită intervențiilor excelente ale lui Andrei Vlad, portar care a intrat în repriza a doua în locul lui Bălgrădean.

min 75 Fără să mai existe ofensiv, FCSB a avut probleme în ultimele minute. Poarta lui Vlad, intrat în locul lui Bălgrădean, a fost supusă „bombardamentului”, iar tânărul goalkeeper a salvat excelent în două rânduri, în minutele 70 și 71, fiind felicitat și de către Teja, dar și de către colegii din teren.

min 60 Într-o nouă formulă, FCSB pare să ajungă mai des în preajma careului advers. Sistemul cu care a început Teja repriza a doua este „clasicul” 4-2-3-1, cu Stoian și Zlatinski în spatele liniei de mijlocași ofensivi. Fotbalistul adus de la Crotone a impresionat în primele minute prin pasele lungi, exacte, pe atacanți.

min 46 Mihai Teja a trimis pe teren o altă partitură în repriza secundă:  Bălgrădean – M. Roman, Bălașa, Filip, A. Stan – A. Stoian, Zlatinski – Jakolis, Moruțan, Fl. Tănase, Gnohere

min 45 Prima repriză s-a terminat, iar FCSB pare să aibă aceleași probleme din mandatul lui Dică. Echipa este incapabilă să construiască cerebral, nu există deocamdată trasee clare, iar ideea lui Teja de a-l folosi pe Matei în rolul pe care, acum câțiva ani, Sânmărtean îl avea la FCSB, a fost falimentară. Rusescu, cel mai avansat fotbalist de pe teren, nu a existat în primele 45 de minute. Matei a ieșit de pe teren, accidentat, în minutul 42

min 30 Construcția are deocamdată probleme. Se pare că Florentin Matei nu se poate adapta rolului pe care Teja i l-a oferit, mijlocașul fiind obișnuit să joace mult mai avansat decât este acum nevoie. Apărarea a fost exactă în puținele faze periculoase ale elvețienilor, însă nici vicecampioana României nu a pus în pericol poarta lui Luzern.

min 10 FCSB a început mai bine, însă a avut și multe momente în care a fost dominată teritorial. Florentin Matei, trimis pe teren într-o poziție mai puțin obișnuită pentru el, este destul de des atenționat de Teja. Mijlocașului i se reproșează faptul că nu coboară suficient, că nu se apără așa cum ar trebui.

Mihai Teja vrea să implementeze un nou sistem la FCSB, 4-3-3, însă noul antrenor al vicecampioanei are nevoie să ruleze fotbaliștii din lot, dar și noile transferuri, pentru a vedea dacă are „materie primă” pentru acest sistem.

Luzern se află pe locul 5 în campionatul Elveției și a mai disputat un meci amical în compania conaționlilor de la Winterthur (Liga 2). Adversara FCSB-ului a cedat cu 2-1, după ce a fost condusă cu 2-0 până în minutul 61.