FCSB – FC Botoşani 3-2, aruncat în zona misterioasă a blaturilor de o declarație a celor de la CFR Cluj! „Eu asta nu am înțeles la 1-1”

Marius Bilasco discuta cu Cristi Balaj inaintea meciului de fotbal dintre Universitatea Craiova si CFR Cluj, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, sambata 11 februarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Oficialii lui CFR Cluj nu au privit cu ochi buni victoria FCSB-ului cu Botoșani, scor 3-2, pe Arena Națională, în etapa a 27-a din Superliga.

Marius Bilașco, directorul sportiv al ardelenilor, acuză maniera de arbitraj a centralului Cătălin Buși, dar și evoluția ciudată a elevilor conduși de Bogdan Andone.

Conducătorul din Gruia a ținut să scoată în evidență faptul că arbitrul întâlnirii i-a penalizat pe jucători cu prea multe cartonașe galbene care nu și-ar fi avut rostul.

”Eu n-am înţeles un singur lucru. La un moment dat, când locul s-a echilibrat numeric, ştiind ce jucători are FCSB în faţă şi calitatea lor numărul 1, viteza, spaţiul pe care-l vor, Botoşani n-a încercat totuşi să închidă aceste calităţi ale FCSB, mai ales că tu te expui, mai ales la 10 la 10. 1-1 în deplasare totuşi e rezultat bun pentru Botoşani cu FCSB.

Eu am văzut declaraţia lui Bogdan Andone, ok, că au fost naivi, dar la 1-1 ţii de rezultat. Acel gol (n.r. – prin care FC Botoşani a egalat la 1-1) anulat m-a debusolat puţin, când asistentul a anulat acel gol valabil, în rest multe cartonaşe galbene, unele meritate, altelele pe care nici măcar nu le-am văzut”, a spus Marius Bilașco, potrivit OrangeSport.

În meciul FCSB – FC Botoșani, Florinel Coman a deschis scorul în minutul șase, după un assist al lui Adrian Șut. După un sfert de oră, Nana Antwi, poreclit „Racheta” de către Gigi Becali, și aflat la debut ca titular, fost eliminat după ce l-a faultat dur pe Enzo Lopez.

Imediat după startul reprizei secunde, Francesco Margiotta a restabilit egalitatea în minutul 47, iar FCSB a continuat să joace în inferioritate numerică. Asta până în minutul 56, când Juan Kaprof a văzut al doilea cartonaș galben și a părăsit suprafața de joc.

FCSB a revenit pe tabela de marcaj în minutul 71, prin golul lui Joyskim Dawa, iar cinci minute mai târziu, Florinel Coman a realizat ”dubla”.

Pe final, centralul Cătălin Ion Buși a dictat a treia eliminare, la Darius Olaru, iar moldovenii au profitat de superioritate și au redus diferența pe tabela în minutul 90+4, prin Ofosu.

Publicat: 26 02. 2024, 12:11