FCSB, detronată în doar patru minute! Golul senzațional al lui Alex Păun și reușita controversată a lui Deac au rezolvat meciul dintre CFR Cluj și Academica Clinceni | VIDEO & FOTO

FCSB, detronată în doar patru minute! Un gol senzațional al lui Alex Păun și reușita controversată a lui Deac

CFR Cluj a rezolvat ecuația meciului cu Academica Clinceni în doar patru minute. Alex Păun a marcat cu un șut fabulos, iar Ciprian Deac a mărit diferența cu o lovitură de cap. Asistentul George Neacșu a validat reușita, deși reluările nu au dovedit că mingea a trecut linia porții. CFR – Academica Clinceni s-a terminat 3-0.

CFR Cluj a debutat în play-off cu Academica Clinceni. Campionii veneau după Supercupa câștigată în fața celor de la FCSB, iar Edi Iordănescu nu a ascuns că se teme de partida cu ilfovenii.

După o primă repriză în care Raul Rusescu a avut o mare ocazie, gazdele au dat lovitura în doar patru minute.

Alex Păun a deschis scorul în minutul 53 (VIDEO AICI). Mijlocașul CFR -ului a prins un șut fabulos, după ce mingea i-a sărit chiar în momentul loviturii.

Vîlceanu nu a avut ce face la mingea care s-a dus direct spre vinclul porții celor de al Academica.

Păun nu mai marcase de la începutul lunii februarie, de la meciul cu Chindia, când a reușit golul de trei puncte. Pentru mijlocaș este al treilea gol al sezonului.

După doar patru minute, a venit și rândul lui Ciprian Deac (Min56 – VIDEO AICI). Veteranul ardelenilor a reluat cu capul o minge centrată la bara a doua, iar Vîlceanu a respins de pe linia porții.

Cu toate acestea, golul a fost validat de Sebastian Colțescu, după ce a fost avertizat de asistentul George Neacșu.

CFR Cluj – Academica Clinceni 3-0. ECHIPELE DE START:

CFR CLUJ: Arlauskis – Susic, Ben Youssef, Burcă, Camora – Deac, Soares, Păun – Rondon, Dodi Joca, Costache

Rezerve: Bălgrădean, Manea, Latovlevici, Ciobotariu, Sigurjonsson, Hoban, Chipciu, Gîdea, Debeljuh
Antrenor: Edward Iordănescu

CLINCENI: Vâlceanu – Pashov, Gardoș, Patriche, Dobrescu – Cr. Tănase, Moulin, Ventura, Cordea – Rusescu, Longher

Rezerve: Ureche, V. Achim, Bilali, Chandarov, Markovic, Dumitriu, I. Ștefan, A. Popa, Jerdea
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: CFR „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitri: Sebastian Colțescu (Craiova), Bogdan Gheorghe (Bucureşti) și Florin George Neacșu (Câmpulung Muscel)

Publicat: 18 04. 2021, 20:09
Actualizat: 18 04. 2021, 20:30