FCSB – CS Mioveni 1-0. Roș-albaștrii s-au impus și în cel de-al treilea amical al verii

FCSB a reușit să câștige și cel de-al treilea amical al verii, împotriva celor de la CS Mioveni, scor 0-1.

După ce în primele două partide echipa antrenată de Toni Petrea a reușit să le învingă pe Sfântu Gheorghe, scor 6-0, și pe cei de la Zimbru Chișinău, scor 6-1, a venit și rândul echipei lui Alexandru Pelici să fie învinsă.

Amicalul disputat la baza de pregătire din Berceni, s-a terminat cu victoria vicecampioanei, însă aceasta nu a reușit să marcheze la fel de mult ca în celelalte partide de pregătire.

Dacă în precedentele două partide FCSB a reușit să marcheze câte 6 goluri, în amicalul cu formația din Liga 1, roș-albaștrii au reușit o singură reușită.

Singura ocazie a formației lui Alexandru Pelici a venit în chiar primul minut al partidei, când un șut puternic a lovit transferala porții apărate de Ștefan Târnovanu.

Din acel moment a început dominația celor de la FCSB, iar singurul gol a fost marcat de către noul „nouar” al echipei, Ianis Stoica, în minutul 18 al primei reprize.

În partida cu CS Mioveni, antrenorul Toni Petrea a folosit toți jucătorii pe care i-a avut la dispoziție.

Echipele de start:

FCSB: 32. Ștefan Târnovanu – 23. Ovidiu Popescu, 6. Denis Haruț, 5. Joyskim Dawa, 77. Sorin Șerban – 8. Adrian Șut – 27. Darius Olaru, 10. Florin Tănase (cpt) – 98. Andrei Cordea, 19. Ianis Stoica, 11. Octavian Popescu.

Rezerve: 99. Andrei Vlad – 2. Valentin Crețu, 13. Andrei Dumiter, 14. Matei Tănasă, 15. Mihai Lixandru, 18. Malcom Edjouma, 21. Florin Achim, 25. Ovidiu Perianu, 26. Răzvan Oaidă, 31. Ivan Mamut, 33. Risto Radunovic.

CS Mioveni: Croitoru – Oancea, Garutti, Scarlatache, Balaur, Trif – Panait, Vereș – Buziuc, Rusu, Cristi Dumitru.

După partida contra piteștenilor, cei de la FCSB și-au anunțat și ultimul amical în compania celor de la Oțelul Galați.

„Ultima partidă amicală dinaintea începerii sezonului 2022-2023 va avea loc la Galați, pe 9 iulie, împotriva Oțelului Galați, echipă promovată recent în liga secundă”, a transmis FCSB printr-un comunicat.

Publicat: 06 07. 2022, 21:16
Actualizat: 06 07. 2022, 21:21