FCSB – Ajax 1-1. Florin Tănase a deschis scorul, dar olandezii au egalat

FCSB – Ajax 1-1 (F. Tănase 7 / Eiting 24)

• FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Bălașa, Junior Morais – Pintilii, Ov. Popescu, Teixeira – Man, Tănase, Coman
  • Rezerve: Ducan, D. Benzar, Danale, C. Dumitru, L. Filip, Jakolis, Moruțan, Qaka, I. Stoica, D. Toma
  • Ajax: Onana – Kristensen, Schuurs, De Ligt, Wober – Eiting – Neres, Mazraoui, Labyad, Lang – Huntelaar
  • Rezerve: Kotarski, Danilo, Gravenberg, Jensen, Johnsen, Kemper, Pasquali

Minutul 90: Fluier final la Hattem. FCSB și Ajax au remizat, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate în prima repriză. Florin Tănase a deschis scorul rapid, dar Carel Eiting a egalat în minutul 24, iar până la final nu s-a mai înscris.

Minutul 46: S-a reluat jocul dintre Ajax și FCSB.

Minutul 45: Pauză la Hattem.

Minutul 24: GOOOL Ajax! Carel Eiting a anulat avantajul FCSB-ului. David Neres i-a pasat în centrul careului lui Eiting, care l-a executat pe Bălgrădean cu un șut la colțul lung.

Minutul 7: GOOOL FCSB! Florin Tănase a deschis scorul pentru vicecampioana României.

Minutul 1: Start! Partida dintre FCSB și Ajax a început cu o întârziere de 15 minute. S-ar părea că partida a fost amânată din cauza unui accident petrecut pe autostradă. Traficul a fost îngreunat, astfel că cele două echipe au ajuns mai târziu la stadion.

20:10 Chiar dacă meciul era programat pentru ora 20:00, fluierul de start întârzie să se audă. E de așteptat ca partida să înceapă în cel mai scurt timp.

FCSB joacă al doilea amical al cantonamentului din Olanda, după ce în primul meci a remizat, scor 1-1, împotriva campioanei Belgiei, Club Brugge. Trupa lui Nicolae Dică va întâlni un alt adversar „tare”. Este vorba despre vicecampioana Olandei, Ajax, echipa ce și-a asigurat prezența în preliminariile Champions League. Fosta adversară a celor de la FCSB din Europa League a mai evoluat în două partide de pregătire, împotriva egiptenilor de la Al Ahly, meci pierdut cu scorul de 1-0, și împotriva echipei de liga a treia din Olanda, VVSB, partidă pe care vicecampionii au câștigat-o categoric, scor 7-0.

Publicat: 07 07. 2018, 22:04
Actualizat: 07 07. 2018, 22:05