FC Voluntari – Dunărea Călărași 0-0. Cele două echipe își păstrează pozițiile în play-out. Așa arată clasamentul

FC Voluntari – Dunărea Călărași 0-0

Echipele de start:

• FC Voluntari: Mitrev – Ricardinho, Balaur, Armaș, Vlad – Căpățînă, Răuță (Lazăr 88) – Popadiuc, Bălan (Gadze 59), Gheorghe – Tudorie
  • Rezerve: Vâtcă – Hodorogea, Russo, Lazăr, Gadze, Belahmeur, Deac
  • Dunărea Călărași: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Enache, Simion, Honciu, Benzar – Iancu (Bourceanu 59), Souda
  • Rezerve: Calancea – Sîrghi, Bourceanu, Keyta, Henderson, Munteanu, Nica

Minutul 90+3: Final de meci pe stadionul „Anghel Iordănescu”! FC Voluntari și Dunărea Călărași remizează, scor 0-0, și își păstrează pozițiile în play-out-ul Ligii 1 Betano. Așa arată clasamentul:

Minutul 89: Ratare imensă pentru Căpățînă! Mijlocașul ilfovenilor este lăsat complet liber în careu, se întoarce cu fața la poartă și șutează peste poarta lui Straton.

Minutul 75: Șansă importantă pentru echipa lui Dan Alexa. Daniel Benzar ia o acțiune pe cont propriu, trece de fundașii ilfoveni dar trage slab și Mitrev reține balonul.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză la Voluntari!

Minutul 44: Ocazie mare pentru ilfoveni, în finalul primei reprize! Vlad centrează în careu, Tudorie este scăpat din marcaj de Dobrosavlevici, reia mingea cu capul dar trimite pe lângă poartă.

Minutul 1: Fluier de start!

„Magia” lui Cristiano Bergodi la FC Voluntari s-a cam terminat, iar ilfovenii sunt la două puncte de locul de baraj în clasamentul din play-out. Dunărea Călărași e într-o situație și mai proastă. Trupa lui Dan Alexa ocupă locul 13 în clasamentul din play-out, direct retrogradabil, cu doar 21 de punte. Călărășenii vin după două înfrâgeri la rând și caută succesul care să o apropie de salvare.

De partea cealaltă, FC Voluntari a câștigat în ultima etapă, 2-1 cu Concordia Chiajna, dar e singurul succes obținut de elevii italianului Bergodi în ultimele cinci etape. Cu 26 de puncte, FC Voluntari tremură pentru salvarea de la retrogradare, dar progresul e unul vizibil. La finalul sezonului regulat, ilfovenii se aflau pe ultima poziție a clasamentului.

în toate cele trei meciuri directe pe care cele două echipe le-au jucat în acest sezon rezultatul a fost de egalitate, 1-1 sau 0-0.

Publicat: 19 05. 2019, 18:50
Actualizat: 19 05. 2019, 18:51