FC U Craiova – Dinamo 1-0. Adrian Mutu, la prima victorie în Bănie! Eșanu a făcut un meci mare

Filipe Da Costa Oliveira (C), de la FC U Craiova, reactioneaza dupa ce a inscris un gol in timpul meciului de fotbal contra echipei Dinamo din etapa a II-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova, luni, 26 iulie 2021. REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

FC U Craiova a obținut prima victorie în acest sezon al Ligii 1! Echipa antrenată de Adrian Mutu a învins-o cu 1-0 pe Dinamo, prin golul marcat de Vieira, în repriza secundă.

Nou-promovata a dominat copios prima repriză, dar n-a reușit să înscrie, în condițiile în care Eșanu a făcut un meci mare, fiind cel mai bun de pe teren. „Câinii” au avut probleme mari în apărare, iar Dario Bonetti n-a mai reușit să facă minuni, ca la meciul cu FC Voluntari.

Moldoveanu putea da lovitura în debutul reprizei secunde, însă FC U Craiova a reușit să obțină victoria după reușita lui Vieira, introdus în partea a doua a meciului. Pe final, Sorescu putea să egaleze pentru Dinamo, însă impresie e că victoria gazdelor nu poate fi pusă la îndoială.

FC U Craiova – Dinamo 1-0

Min. 82: OCAZIE MARE DINAMO! Sorescu scapă în poziție favorabilă, dar Mogoșanu evită golul.

Min. 65: GOOOOL FC U! Vieira marchează cu capul, după o nouă gafă în apărarea oaspeților.

Min. 52: BARĂ DINAMO! Moldoveanu este aproape de un super gol cu un șut din marginea careului: șutul atacantului lovește însă transversala.

Min. 46: Începe repriza secundă. În jur de 800 de suporteri dinamoviști sunt pe stadion.

Min. 20: OCAZIE MARE FC U! Bauza este de această dată aproape de gol, însă Eșanu are iar șansă, balonul ocolind poarta sa.

Min. 6: OCAZIE MARE FC U! Același Baeten apare la finalizare, iar de această dată ratează o ocazie mai mare, după ce trimite tot alături.

Min. 4: OCAZIE MARE FC U! Baeten reia cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul din Bănie

Echipele de start:

FCU CRAIOVA: Mogoșanu – Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Achim, Albu, Asamoah – Baeten, Bălan, Bauza
REZERVE: Popa, Gajic, Bagayoko, Pop, Zanfir, Raicea, Răducanu, Sidibe, Hugo Vieira
ANTRENOR: Adrian Mutu

DINAMO: Eșanu – Sorescu, Dudea, Giafer, Filip – Crețu, Răuță, Radu – Mihaiu, Moldoveanu, Florescu
REZERVE: Fara, Neicuțescu, Anton, Amzar, Borcea, Diniță, Stan, Tone
ANTRENOR: Dario Bonetti

„Cred că ne vom prezenta bine la ora jocului. Îl știu foarte bine pe Mutu, a fost un jucător mare, dar cariera de antrenor este cu totul altceva. Avem multe probleme, e normal să vezi anumite greșeli într-o echipă cu jucători tineri. Trebuie să-i ajutăm pe cei tineri să devină mai buni”, a spus Dario Bonetti.

„Eu sunt obișnuit cu presiunea. Mă face să dau sută la sută. Nu avem cel mai bun calendar, după meciul cu campioana României să jucăm cu o rivală istorică, dar poate așa e mai bine. Sper ca băieții să lase emoțiile deoparte pentru că au puterea de a câștiga acest duel”, a declarat și Adrian Mutu.

FC U Craiova – Dinamo, Live Stream Online, de la ora 21:30

Meciul dintre FC U Craiova și Dinamo poate fi urmărit și Live Stream Online, de la ora 21:30, pe digisport.ro.

Publicat: 26 07. 2021, 22:42
Actualizat: 28 07. 2021, 19:36