FC U Craiova a rămas fără antrenor! Eugen Trică s-a despărțit iar de olteni: „Au ajuns la un acord!”

Eugen Trica antrenorul echipei de fotbal FC U Craiova 1948 sustine o conferinta de presa la cantonamentul echipei din Craiova, vineri 09 aprilie 2021 . REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Eugen Trică s-a despărțit de FC U Craiova! Oltenii au anunțat pe Facebook decizia luată de conducere și tehnician, după eșecul cu Clinceni, scor 1-2.

Nou-promovata i-a mulțumit lui Trică pentru munca depusă, iar acum este în căutarea unui antrenor pentru a doua parte a sezonului.

Partida dintre FC U Craiova și Academica Clinceni s-a disputat vineri seară, în Bănie, în cadrul etapei cu numărul 19 din Liga 1, iar oltenii au pierdut la limită, scor 1-2. Pentru olteni a marcat Andrea Compagno, în minutul 28, iar ilfovenii au înscris prin Robert Ion, în minutul 33, și Apostolos Vellios, în minutul 68.

Eugen Trică, OUT de la FC U Craiova: „Au ajuns la un acord!”

Eșecul cu Clinceni i-a fost fatal lui Eugen Trică, iar FC U Craiova încearcă marea lovitură: aducerea lui Edi Iordănescu. Cele mai mari șanse să ajungă în Bănie le are însă Eugen Neagoe, așa cum a scris ProSport.

Nou-promovata se desparte, deja, de al treilea antrenor: sezonul a fost început cu Adrian Mutu pe bancă, apoi a fost dat afară Flavius Stoican, iar acum a plecat și Eugen Trică.

„Eugen Trică și Fotbal Club Universitatea 1948 au ajuns la un acord pentru încetarea colaborării. Clubul îi mulțumește pentru tot ce a realizat ca antrenor al echipei și îi urează mult succes în următoarele provocări”, este mesajul postat de olteni, pe Facebook.

De la revenirea sa pe banca echipei pe care a promovat-o în Liga 1, Eugen Trică a bifat trei înfrângeri, cu CFR Cluj, FC Voluntari și Academica Clinceni, și o remiză cu Dinamo, în campionat, după ce câștigase o partidă amicală cu CSA Steaua.

Publicat: 11 12. 2021, 14:19
Actualizat: 11 12. 2021, 14:20