FC Botoșani – Poli Iași 1-2! Prima înfrângere pentru Ciobotariu pe banca gazdelor! Elevii lui Stoican au întors soarta meciului în prima repriză

FC Botoșani – Poli Iași 1-2 (Miron 6 / Platini 34, 45+2)

Echipele de start:

• FC Botoșani: Pap – Patache, Miron, Burcă, Dumitraș – L. Fulop, Pap, Karaboue – Golofca, M. Roman II, Fabbrini
  • Rezerve: Fraisl, Trujic, Târșa, Soiledis, Chitoșcă, Chindriș, Ongenda
  • Poli Iași: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Platini, Qaka, Cioinac, P. Petre – A. Cristea, Dylan Flores
  • Rezerve:Târnovanu, Sanoh, Mihăescu, Zaharia, Bosoi, Danale, Bekui

Minutul 90+5: Final de meci! Prima îngrângere a lui Liviu Ciobotariu la „cârma” echipei din Botoșani.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Finalul primei reprize.

Minutul 45+2: GOOOL Poli Iași! Răsturnare de situație! Elevii lui Stoican trec în avantaj. Andrei Cristea lovește bara din lovitură liberă, mingea ajunge la Flores iar acesta nu-l iartă pe Pap și face 2-1 chiar înainte de pauză.

Minutul 34: GOOOL Poli Iași! Sin centrează în careu către Platini iar acesta, scăpat din marcaj de defensiva gazdelor, reia cu capul și înscrie.

Minutul 6: GOOOL FC Botoșani! Miron primește o centrare în careu, reia cu capul și îl învinge pe Denis Rusu.

Minutul 1: Startul partidei.

Adversarele de joi se află pe pozițiile 9, respectiv 10. Botoșani are 20 de puncte după 17 etape trecute din Liga 1 Betano, iar Poli Iași are cu două mai puțin. Ambele trec prin momente dificile. Au obținut o singură victorie în ultimele 5 meciuri, fiind la câteva puncte de locurile din zona roșie.

Flavius Stoican și-a capacitat la maxim jucătorii înaintea derby-ului Moldovei. La conferința de presă s-a declarat încrezător și se așteaptă la un meci foarte bun: „Ne așteaptă o partidă foarte importantă, una dintre finalele rămase din acest an. Consider că fiecare partidă rămasă de disputat de acum încolo este ca o finală pentru noi. Vreau să avem dezinvoltură, să jucăm fotbal, să punem presiune, să ne creăm ocazii. Întâlnim o echipă care în ultimele două etape, de când a venit Liviu Ciobotariu, a obținut patru puncte din șase și a jucat fotbal, dar cel mai important este ceea ce facem noi. Jucătorii mei își doresc să atingă obiectivul pe care ni l-am propus. Chiar dacă șansele sunt mici acum, speranțe mai sunt că putem ajunge acolo, sus„.

În turul campionatului, duelul a fost câștigat de Iași, cu 2-1.

Publicat: 06 12. 2018, 19:00
Actualizat: 06 12. 2018, 19:51