FC Argeș – FC U Craiova 1-0. Primul succes acasă pentru piteșteni! Rocadă în clasament între cele două echipe

Bucurie a fotbalistilor argeseni dupa un gol marcat cu Costinel Andrei Tofan si Antun Palic in meciul de fotbal dintre FC Arges si FC U Craiova, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, sambata 11 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FC Argeș s-a impus cu 1-0 în fața lui FC U Craiova, la finalul unui meci pe care l-a dominat. Singurul gol al partidei a venit în prelungirile primei reprize, când Alexandru Ișfan l-a învins pe Mogoșanu cu o lovitură de cap.

Piteștenii și-au depășit, astfel, adversara directă în clasament, reușind să acumuleze 10 puncte, pe când oltenii rămân cu 8. Acesta este primul succes al lui FC Argeș pe teren propriu, celelalte două victorii din acest sezon fiind obținute în deplasările de la OSK Sepsi și Dinamo.

FC Argeș – FC U Craiova 1-0

Min. 90+4 Final de meci!

Min. 84: FC Argeș trimite o centrare în careu, Cristi Dumitru trece pe sub minge.

Min. 80: FC U aruncă mingea în careu, apărarea lui FC Argeș nu are probleme.

Min. 63: Primul corner din acest meci pentru FC U Craiova: piteștenii resping fără probleme.

Min. 48: Marquet și Van Durmen ratează incredibil din careul piteștenilor!

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Final de primă repriză!

Min. 45+1: GOOOL FC ARGEȘ! Işfan deschide scorul cu o lovitură de cap!

Min. 39: Palic trage peste poartă din lovitură liberă.

Min. 34: Palic are o situație bună, mingea se duce pe lângă poartă.

Min. 20: Tănase încearcă o foarfecă, ratează complet execuția.

Min. 14: Marquet are o situație excelentă, dar trage mult peste poartă.

Min. 3: Albu trage peste poartă din lovitură liberă.

Min. 1: Fluier de start!

FC Argeș – FC U Craiova | Echipele de start

FC ARGEȘ: Greab – Muşat, Joao Miguel, Turda, Tofan – Meza Colli, Raynov- Dumitraşcu, Palic, Işfan – Cr.Tănase
REZERVE: Croitoru, Piţian, Boldor, De Jonghe, Viana, Teles, Dumitru, Arias, Şerban
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

FCU CRAIOVA: Mogoșanu – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Van Durmen, Albu, Baeten – Sidibe, Bălan, Marquet
REZERVE: Popa, Paramatti, Gajic, Bușu, Pop, Raicea, Ondaan, Vieira, Compagno
ANTRENOR: Adrian Mutu

Stadion: „Nicolae Dobrin” (Pitești)
Arbitru: Ovidiu Hațegan. Asistenți: Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu

FC Argeș și FC U Craiova se întâlnesc în primul meci al zilei din Liga 1, iar partida este una specială pentru Adrian Mutu, care se întoarce în Trivale. Fostul mare internațional român a debutat în fotbalul mare în tricoul grupării din Trivale, pe 16 martie 1997, într-un meci FC Argeş – Oţelul (0-0). A strâns pentru argeşeni 41 de meciuri şi 11 goluri în Liga 1.

Duelul dintre FC Argeș și FC U Craiova, poate fi urmărit și Live Stream Online, pe digisport.ro.

În pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale, FC Argeș a jucat un amical cu Rapid, încheiat la egalitate, scor 2-2.

În ultimul meci oficial, FC Argeș a învins-o cu 2-0 pe Dinamo, chiar în „Ștefan cel Mare”.

Publicat: 11 09. 2021, 19:35
Actualizat: 11 09. 2021, 20:00