Fanii Craiovei lui Mititelu, deplasare tristă la Turnu Măgurele. Ce li s-a întâmplat la meciul contra echipei fiului lui Dragnea

FC Universitatea Craiova 1948, echipa patronată de Adrian Mititelu, a jucat, sâmbătă, cu Turris Oltul Turnu Măgurele, formația condusă de Valentin Dragnea, fiul lui Liviu Dragnea, iar partida nu a fost lipsită de incidente.

Dacă pe teren s-a terminat 1-1, cu Craiova deschizând scorul în minutul 3 și Măgurele egalând târziu, în minutul 84, dintr-un penalty, incidentele au apărut între fanii oaspeților și forțele de ordine și s-au terminat cu fanii ținuți în afara stadionului.

Recunoscuți pentru antipatia pe care o poartă PSD, partid despre care susțin că, prin Lia Olguța Vasilescu, a „girat” înființarea rivalei CS U Craiova, în 2013, suporterii din Peluza Sud 1997 nu au ratat momentul să iasă în evidență. Prezenți în număr mare, câteva sute, în deplasarea de la Turnu Măgurele, ultrașii i-au înjurat pe Valentin Dragnea și Liviu Dragnea și, imediat, au intrat în conflict cu forțele de ordine care asigurau liniștea pe stadion. Pentru că injuriile și obscenitățile la adresa numărului 1 din PSD nu au încetat, suporterii nu au mai fost lăsați să intre pe stadion și nu și-au mai putut susține echipa.

În timp ce în deplasări se ciocnesc cu jandarmii, fanii echipei lui Mititelu boicotează meciurile de acasă, supărați pe hotârârea omului de afaceri oltean de a duce echipa la Severin.

Publicat: 23 09. 2018, 08:55
Actualizat: 24 09. 2018, 10:03