EXCLUSIV | Vești bune pentru Dinamo. Golgheterul revine pe teren mai repede decât era preconizat

Florin Prunea le-a dat vești bune fanilor dinamoviști, marți dimineață, la ProSport LIVE, în ceea ce îl privește pe atacantul Mattia Montini (27 de ani), golgheterul echipei din sezonul trecut.

Italianul a fost titular în partida cu Hermannstadt, de luni seară, scor 3-0, însă a fost înlocuit după doar 34 de minute, în urma unei lovituri dure încasate de la Bușu. Prunea a anunțat că Mattia Montini se va întoarce în câteva zile, astfel că atacantul va fi apt pentru meciul din următoarea etapă al lui Dinamo, de la Sfântu Gheorghe, contra lui Sepsi.

„Nu cred că sunt probleme majore, în două-trei zile revine”, a anunțat Florin Prunea, la ProSport LIVE.

Lovit tare încă din debutul partidei de Ionuț Stoica, Montini a fost supus unui tratament dur de fotbaliștii echipei lui Iuliu Mureșan. A reușit să creeze câteva culoare pentru Diego Fabbrini, creativ și incisiv, dar nu a reușit să se demarcheze decisiv pentru a fi servit ideal. În minutul 34, Montini a fost lovit din nou, dur, de această dată de Bușu, iar fotbalistul adus de Mircea Rednic nu a mai putut continua înfruntarea din Ștefan cel Mare.

La 1-0 pentru roș-albi, Montini a fost înlocuit cu Daniel Popa. „A fost o entorsă! Din această cauză a fost schimbat”, a explicat, la Digisport, directorul sportiv al lui Dinamo, Ionel Dănciulescu.

În acest sezon, Montini a jucat în toate cele șapte partide ale lui Dinamo și a înscris două goluri.

Publicat: 27 08. 2019, 16:20
Actualizat: 27 08. 2019, 16:21