EXCLUSIV | Derby-ul declarațiilor: „Becali spunea că ‘leii’ nu se tem de ‘câini’, dar FCSB a fost ca Voluntari!”. Un oficial dinamovist ia peste picior rivala

Dinamoviștii au sentimente amestecate după derby-ul cu FCSB, terminat 1-1 pe Arena Națională. Bogdan Bălănescu, secretarul general al „câinilor”, a rămas cu senzația că Dinamo putea câștiga meciul contra rivalei, după ce a jucat aproape o repriză cu un om mai mult pe teren. Oficialul din Ștefan cel Mare a spus, la ProSport LIVE, că FCSB a arătat precum Voluntari sau Chiajna și că s-au apărat pe două linii.

Gnohere a avut o seară de coșmar contra lui Dinamo. Golgheterul FCSB, „Bizonul” a ratat o lovitură de la 11 metri, pe care Tănase a fost atent și a transformat-o în gol, iar câteva minute mai târziu a fost eliminat, după ce l-a lovit intenționat din spate pe Cooper. Istvan Kovacs, arbitrul partidei, era aproape de fază și l-a trimis la cabine pe atacantul francez.

Bălănescu a trimis înțepături spre rivali, la ProSport LIVE: „E un sentiment ciudat, sunt și multumit, dar și nemulțumit. Oricum, echipa a dovedit caracter, jucătorii s-au dăruit mai mult ca în precedentele partide. Din punctul meu de vedere, Steaua a arătat ca Voluntari și Chiajna aseară. S-au așezat pe două linii, iar acest lucru nu ne-a ajutat.

Înainte de meci, nimeni nu ne dădea șanse. Becali spunea că ‘leii’ nu se tem de ‘câini’„, a spus Bogdan Bălănescu, secretarul general de la Dinamo, la ProSport LIVE.

Dinamo – FCSB s-a terminat 1-1, după ce Salomao (din penalty, în minutul 40), respectiv Florin Tănase (48) au marcat. În urma acestui rezultat, FCSB e în continuare pe locul 2, cu 28 de puncte, la două lungimi în spatele liderului CFR, în timp ce Dinamo ocupă poziția a 9-a, cu 17 puncte, la egalitate cu Dunărea Călărași și la trei puncte în spatele primului loc de play-off, ocupat de Astra.

Publicat: 12 11. 2018, 13:40
Actualizat: 12 11. 2018, 13:41