EXCLUSIV Coman a vrut să-l altoiască pe Lazăr. Un maseur de la Dinamo l-a potolit pe goal-keeper

La finalul partidei Dinamo – Astra (2-0), disputată în această după-amiază pe stadionul din șoseaua Ștefan cel Mare, la tunelul ce face accesul spre vestiare au ieșit scântei. După ce în prima repriză a întâlnirii, portarul Astrei, Dani Coman (35 de ani), și mijlocașul gazdelor, Valentin Lazăr (25 de ani), au fost protagoniștii unei ciocniri în careul mic al oaspeților, contact încheiat cu îmbrânceli și cu un schimb de replici, disputa a continuat la final.

Coman l-a așteptat pe fostul jucător al Sportului pe tunel, unde, din mărturisirile unor martori, ar fi intenționat să-i aplice o lovitură cu capul în figură fragilului jucător de creație al echipei lui Flavius Stoican. Lazăr se pare că a scăpat de furia goal-keeperului abia după ce a intervenit un maseur de la Dinamo. Omul din stafful câinilor l-ar fi lovit cu pumnul pe Coman, iar reacția a generat imediat un meleu în care au fost implicați jucători și oficiali din ambele tabere.

La interviurile de final, când a fost chestionat pe marginea acestui subiect, Lazăr s-a limitat să spună: „Întrebați-l, vă rog, pe băiatul de la wrestling…”

DE UNDE A PLECAT TOTUL Faza care a aprins spiritele s-a petrecut în prima repriză, la un atac declanșat de Dinamo. Din inerție, Lazăr nu a reușit să se oprească din alergare și s-a dus „sanie”, în careul de 6 metri, spre portarul Astrei. Din reluările oferite de canalul care a transmis partida, se vede cum Coman, dacă n-ar fi avut reacție, ar fi fost lovit în cap cu gheata de Lazăr, care nu s-a mai putut opri. Goal-keeperul a considerat că Lazăr putea să evite contactul, l-a luat de mână, a vrut să-l ridice de pe gazon, moment în care dinamovistul a răbufnit.

Publicat: 20 04. 2014, 17:22
Actualizat: 20 04. 2014, 19:52