Europa League | Plzen a învins Beer Sheva! Dragomir, lăsat pe bancă de Wenger. Bilbao, umilită pe teren propriu. Meci nebun pe „San Siro” între Milan și Rijeka. Rezultatele complete

• Vlad Dragomir, în vârstă de 18 ani, a rămas pe banca celor de la Arsenal în această seară, în victoria cu BATE Borisov, scor 4-2.
  • Echipa pentru care evoluează Florentin Matei, Rijeka, va juca pe San Siro în această seară, în compania Milanului. Italienii au trecut în turul III preliminar de CS U Craiova. Mijlocașul român nu a fost introdus de antrenorul Matjak Kek.
  • Radu Ștefan a fost integralist la Lazio, în partida cu belgienii de la Zulte Waregem.
  • Bilbao a pierdut cu Zorya Luhansk pe teren propriu, scor 1-0! Este prima victorie din istoria clubului în cupele europene.
  • Cosmin Moți a fost integralist în victoria cu Hoffenheim. Keșeru a fost introdus în minutul 87.
  • Jocul dintre Nice și Vitesse a fost întrerupt pentru 15 minute, după ce nocturna francezilor a cedat!

GRUPA A

Astana – Slavia Praga 1-1 (Tomasov 43 / Ngadeu 18)

Maccabi Tel-Aviv – Villareal

GRUPA B

Partizan Belgrad – Dinamo Kiev (Ozegovic 34, Tawamba 42 / J. Moraes 54, 84, Buyalskyy 68)

Skënderbeu – Young Boys Berna (Sowe 65 / Assale 72)

GRUPA C

Ludogoreț – Hoffenheim (Dyakov 46, Lukoki 72 / Kaderabek 2)

Sporting Braga – Istanbul Bașakșehir  (Hassan 26, Fransergio 89 / E. Belozoglu 28)

GRUPA D

AC Milan – HNK Rijeka (An. Silva 15, Muscacchio 53, Cutrone 94 / Acosty 85, Elez 90-pen.)

AEK Atena – Austria Viena (Livaja 29, 90 / Monschein 44, Tajouri 49)

GRUPA E

Everton – Apollon Limassol (Rooney 21, Vlasic 65 /Adrian 13, Roberge 87s, Yuste 88)

Olympique Lyon – Atalanta Bergamo (B. Traore 45 / A. Gomez 57)

GRUPA F

Lokomotiv Moscova – Fastav Zlín (M. Fernandes 2-pen., 6, 17)

• Manuel Fernandes a marcat de trei ori în numai 15 minute, dar recordul pentru cel mai rapid hat-trick din istoria Europa League e deținut de Claudiu Keșeru! Românul a reușit trei goluri în 12 minute în meciul dintre FCSB și Aalborg din 2014. „Roș-albaștrii” s-au impus cu 6-0 atunci.

​Sheriff Tiraspol – FC Copenhaga

GRUPA G

Viktoria Plzen – Hapoel Beer Sheva 3-1 (Petrzela 30, Kopic 76, Bakos 90 / Nwakaeme 69)

FC Lugano – FCSB 1-2 (Bottani 14 / Budescu 58, J. Morais 64)

GRUPA H

FC Köln – Steaua Roșie Belgrad 0-1 (Boakye 30)

• Ultimul meci european disputat la Köln datează din 1992! „Țapii” erau eliminați atunci de Celtic din Cupa UEFA, după ce câștigau cu 2-0 pe teren propriu, dar pierdeau cu 3-0 la Glasgow.

Sursă foto Twitter BR

BATE Borisov – Arsenal 2-4 (Ivanic 28, Gordejchuk 67 / Walcott 9, 22, Holding 26, Giroud 49-pen.)

Vlad Dragomir, a fost rezervă în meciul cu BATE Borisov! Sursă Foto Twitter Arsenal

GRUPA I

FC Salzburg – Olympique Marseille 1-0 (Dabbur 73)

Konyaspor – Vitória Guimarães 2-1 (Araz 24, Milosevic 48 / Hurtado 74)

GRUPA J

Athletic Bilbao – Zorya Luhansk 0-1 (Kharatin 26)

Östersunds – Hertha Berlin 1-0 (Nouri 22-pen.)

GRUPA K

Lazio – Zulte Waregem 2-0 (Caicedo 18, Immobile 90)

OGC Nice – Vitesse Arnhem 3-0 (Plea 16, 81, Sain-Maximin 45)

• În startul reprizei secunde, nocturna a cedat pe Coasta de Azur! Jocul s-a reluat în cele din urmă, după 15 minute.

Sursă foto Twitter NOS Voetbal

GRUPA L

Rosenborg – Vardar Skopje 3-1 (Bendtner 24, Konradsen 57, Hedenstad 68 / Felipe 90+1)

Zenit Sankt Petersburg – Real Sociedad 3-1 (Rigoni 5, Kokorin 24, 60 / D. Llorente 42)

Publicat: 29 09. 2017, 00:04
Actualizat: 29 09. 2017, 00:05