Eugen Neagoe, declarație atipică după victoria cu Hermannstadt: „Le-am cerut și lor să procedeze la fel!”

Eugen Neagoe, antrenorul echipei AFC Astra Giurgiu, urmareste meciul de fotbal contra formatiei FC Petrolul Ploiesti, din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, miercuri, 3 martie 2021. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

Astra Giurgiu a învins-o pe FC Hermannstadt, 3-1, în etapa 2 din play-out-ul Ligii 1. La finalul meciului, Eugen Neagoe, antrenorul giurgiuvenilor, a avut un discurs atipic.

Pentru giurgiuveni au marcat Graovac, Gheorghe și Merloi. În timp ce unicul gol al gazdelor a fost înscris de Matricardi.

În urma acestui meci, Astra se află pe primul loc din play-out, cu 23 de puncte. De cealaltă parte, Hermannstadt se află pe ultimul loc, cu 13 puncte.

Eugen Neagoe, declarație atipică după victoria cu Hermannstadt

Deși echipa sa a reușit să se impună categoric în fața sibienilor, Eugen Neagoe susține că nu s-a bucurat la golurile marcate de elevii săi, cărora le-ar fi transmis să „sărbătorească” reușitele în vestiar, nu în teren, pentru a rămâne concentrați la joc.

„Sunt mulțumit de rezultat, foarte mulțumit de repriza a doua. Prima repriză a fost nimic la nimic, nu ne-am creat nimic, a fost o repriză modestă, urâtă. Le-am spus și lor felicitări pentru repriza a doua.

Trebuia să fim atenți la acea fază fixă, să nu primim gol. Eu mă bucur mai rar la goluri. Mă bucur după joc, în vestiar. Le-am cerut și lor să procedeze la fel. Până nu fluieră arbitrul, trebuie să rămânem concentrați. Același lucru fac și eu.

Dacă vom rămâne concentrați, vom trata următoarele jocuri la fel de responsabil. Urmează iar un joc dificil, ne dorim să câștigăm, să rămânem în fruntea play-out-ului. Sper ca băieții să rămână la fel de concentrați, vom face tot ce depinde de noi să câștigăm jocurile și să ajungem acolo unde ne dorim cu toții”, a declarat Eugen Neagoe, la finalul meciului cu Hermannstadt.

Publicat: 20 04. 2021, 20:14
Actualizat: 20 04. 2021, 20:15