Etapă săracă în goluri! Cum arată clasamentul ineficacității în Liga 1 și ce record a fost doborât în acestă rundă

Valentin Gheorghe marcheaza un gol in poarta lui Mihai Alexandru Esanu in meciul de fotbal dintre Astra Giurgiu si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu, duminica 21 februarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Runda cu numărul 24 a consemnat un record negativ de goluri marcate în Liga 1. S-au înscris doar 6 goluri în opt meciuri. La fel de adevărat e că partida Viitorul – Poli Iași, ultima a etapei, s-a întrerupt în minutul 69 și va fi reluată după aproape 24 de ore.

Greu de crezut că se vor marca multe goluri în cele 21 de minute rămase de joc. De remarcat că meciul tur dintre cele două echipe a fost întrerupt din cauza stingerii nocturnei de la Iaşi, iar FC Viitorul a câştigat meciul la ”masa verde”, cu 3-0.

Cele mai puține reușite care au venit într-o etapă a campionatului intern s-a petrecut acum mai bine de 60 de ani: 7 goluri în sezonul 1957/1958 – etapa 15 (12 echipe) și sezonul 1953 – etapele 6 și 14 (12 echipe)

Etapă săracă în goluri! Cum arată clasamentul ineficacității în Liga 1 și în ce runde s-au marcat cele mai puține goluri din ultimii 10 ani

2019/20 (16 echipe): Et 16, 9 goluri

FCSB a reuşit prima sa victorie după o serie de trei înfrângeri consecutive în campionat şi Cupa României, în care nu marcase niciun gol.

Campionatele mari ale Europei oferă puține meciuri nule, cele de 0-0. Premiantele spectacolului sunt Premier League și Bundesliga, competiții care au un meci de 0-0 la 3 etape. Prin comparație, în La Liga, media este de un scor alb pe rundă! În Anglia au fost doar 3 partide fără gol în 78 de meciuri iar în Germania doar 2 din 63.

Publicat: 23 02. 2021, 09:51
Actualizat: 23 02. 2021, 09:54