Eroarea uriașă a lui Istvan Kovacs care o putea costa titlul pe FCSB! Părerea specialistului Marius Avram: „Este un atac neglijent!” | EXCLUSIV

Meciul de fotbal dintre echipele FCSB si FCU Craiova 1948 din etapa a XXIV-a a Ligii 1, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica, 6 februarie 2022. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

FCSB a cerut penalty la Craiova, în repriza secundă a derby-ului din Bănie, din play-off-ul Ligii 1. În cele din urmă, oaspeții s-au impus cu scorul de 1-0, după golul reușit de Ivan Mamut.

Momentul controversat s-a petrecut chiar înainte ca Ivan Mamut să deschidă scorul, în fața a 30.000 de spectatori. Paul Papp l-a faultat în careu pe Iulian Cristea, însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Duelul dintre Universitatea Craiova și FCSB a fost Live Video Online pe prosport.ro.

FCSB a cerut penalty la Craiova, iar Marius Avram a tras concluzia: „Un atac neglijent!”

Analistul ProSport pe probleme de arbitraj, Marius Avram, a subliniat că Papp l-a faultat în careu pe Cristea. Prin urmare, FCSB ar fi trebuit să primească o lovitură de pedeapsă în derby-ul de la Craiova.

„La faza din minutul 79, Paul Papp îl lovește în spate pe Cristea. Intră în el, provocându-i căderea. Jucătorul de la FCSB urmărea mingea și nu îi blochează în niciun fel înaintarea fundașului craiovean. Este un atac neglijent al lui Papp, care ar fi trebuit sancționat cu lovitură de la 11 metri”, a spus Marius Avram, pentru ProSport.

În cele din urmă, FCSB s-a impus cu scorul de 1-0 în Bănie și este la două puncte de rivala CFR Cluj.

Echipele de start:

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, M. Constantin, 11. Bancu  – Screciu, A. Crețu – Gustavo, Baiaram, A. Ivan  – Markovic
REZERVE: Lazar, Cîmpanu, Vînă, D. Nistor, Vlădoiu, Koljic, V. Găman, Roguljic, Căpățînă
ABSENT: Houri (în recuperare)
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Radunovic – Olaru, Șut, Fl. Tănase – Cordea, Fl. Coman, Oct. Popescu
REZERVE: A. Vlad, Dumiter, Edjouma, I. Stoica, V. Gheorghe, Oaidă, Musi, Mamut, Vinicius
ABSENȚI: V. Crețu, Panțîru, C. Achim (accidentați)
ANTRENOR: Anton Petrea

Publicat: 08 05. 2022, 21:20
Actualizat: 08 05. 2022, 21:35