El e Karius de Liga 1 :) Roland Niczuly, gafă de cascadorii râsului în Poli Iași – Sepsi Sfântu Gheorghe | VIDEO

Roland Niczuly, portarul celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, a oferit gafa anului în Liga 1, în meciul din deplasare, cu Poli Iași, după o eroare care a condus la deschiderea scorului de către moldoveni.

În minutul 25 al partidei, portarul Niczuly, în vârstă de 24 de ani, a făcut o preluare mult prea largă în propriul careu, după ce a primit o pasă simplu, iar atacantul lui Poli Iași, Kevin Luckassen, nu a ratat ocazia de a marca cu ușurință, deschizând astfel scorul.

Roland Niczuli, gafă de proporții în Poli Iași – Sepsi Sfântu Gheorghe

Olandezul formației din Moldova a profitat de eroarea uriașă a goalkeeper-ului advers și a ajuns astfel la patru goluri marcate în ultimele trei meciuri, spre bucuria lui Mircea Rednic, antrenorul lui Poli Iași, care emoții pentru salvarea de la retrogradare după rezultatele slabe din partidele precedente.

Vezi aici VIDEO cu gafa lui Roland Niczuly

În repriza a doua, a venit rândul unui alt jucător al lui Sepsi să comită o nouă eroare capitală, de această dată Răzvan Tincu trimițându-și mingea în proprie poartă.

Poli Iași – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a terminat cu victoria moldovenilor, scor 3-1 (Lickassen 25, Tincu 50 autogol, Horșia 65/ Fulop 43). După partida din etapa a 8-a a play-out-ului, echipa lui Mircea Rednic a urcat pe locul cinci și nu se mai află în zona de retrogradare. De partea cealaltă, Sepsi OSK este pe patru, cu 24 de puncte.

Echipele de start

Poli Iași: Axinte – Cabral, Klimavicius, Frăsinescu, S. Șerban – Grădinaru, Passaglia, Mihalache, Horșia – Omoh, Luckassen
Rezerve: Târnovanu, Bourama, Onea, De Iriondo, I. Cristea, Chacana, Zaharia, Longher
Antrenor: Mircea Rednic

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Celea, Tincu, Fl. Ștefan – Achahbar, Vașvari, I. Fulop – Ștefănescu, Safranko, Carnat
Rezerve: Fejer, B. Csiszér, L. Kovacs, L. Fulop, Graassano, C. Popescu, Karanovic, Dragomir, R. Deaconu
Antrenor: Leo Grozavu

Publicat: 05 07. 2020, 14:45
Actualizat: 05 07. 2020, 15:21