Edi Iordănescu a dat vina pe gazon după primul eșec în Liga 1: „A fost execrabil!” N-au scăpat nici jucătorii CFR-ului: „Am gestionat prost asta!”

cfr cluj transfer de titlu

Edi Iordănescu a ratat șansa să o ducă pe CFR Cluj pe primul loc, iar tehnicianul știe de ce ardelenii au pierdut cu FC Botoșani, scor 1-2.

După ce FCSB a fost învinsă surprinzător de Clinceni, scor 0-1, CFR Cluj a pierdut și ea, tot la un gol diferență, iar Iordănescu jr. a dat vina pe condițiile grele de la Botoșani, însă nici jucătorii n-au scăpat de criticile antrenorului.

La finalul reacției, Iordănescu a fost mai ponderat, cu gândul că echipa va avea în sfârșit mai multe zile libere înaintea următorului meci oficial, în condițiile în care CFR Cluj a părăsit Cupa României.

Edi Iordănescu, revoltat după eșecul de la Botoșani: „Condițiile de joc au fost execrabile!”

„Condițiile de joc au fost execrabile! Noi trebuie să abordăm meciurile pentru a câștiga trei puncte, eu vreau un fotbal pozitiv. Din păcate, am gestionat prost două momente statice. A fost și foarte multă neșansă la lovitura liberă. În prima repriză, noi am pierdut nejustificat controlul, nu trebuie să ajungi să fii în dezavantaj la pauză. Am încercat apoi să recuperăm teren, dar nu ne-a ieșit, deși am avut situații, prin Păun și Rondon.

E prima înfrângere și trebuie să avem echilibru, să rămânem limpezi. Nu-mi cade bine, dar sunt și adversari valoroși. Au căutat și ei victoria. Asta este. Este un moment dificil, dar sunt sigur că putem să-l gestionăm bine, să ieșim rapid din el. Am spus că avem nevoie de întăriri, dar acum trebuie să analizăm jocul și după mult timp avem o săptămână să pregătim următorul joc. Am dus-o numai așa, din trei în trei zile. Ne trebuie iar entuziasm, iar jucătorii să se integreze cât mai repede”, a spus Edi Iordănescu, după primul eșec suferit în Liga 1 pe banca ardelenilor.

Publicat: 08 02. 2021, 22:52
Actualizat: 08 02. 2021, 22:52