Dunărea Călărași – Poli Iași, 1-2. Gabi Iancu a marcat un gol fabulos, dar moldovenii s-au impus pe final

Dunărea Călărași – Poli Iași 1-2 (Gabi Iancu, min. 69/ Platini, min. 82; Florin Gardoș, min. 87)

Minutul 90: Fluier final! Moldovenii s-au impus pe final și se întorc în Copou cu 3 puncte.

Minutul 87: Poli Iași trece în avantaj pe tabelă. Florin Gardoș marchează cu capul, în urma unui corner.

Minutul 82: Platini restabilește egalitatea la Călărași, 1-1.

Minutul 69: Dunărea Călărași deschide scorul! Gabi Iancu marchează direct din corner.

(captură TelekomSport)

Minutul 52: Ocazie uriașă pentru Dunărea Călărași. Iancu a executat o lovitură liberă din flancul stâng, Souda a reluat cu capul, dar Mino a scos de pe linia porții.

Minutul 46: A început repriza secundă!

Minutul 45: S-a încheiat prima repriză, una echilibrată, iar tabela a rămas neschimbată.

Minutul 42: Poli Iași a avut șansa să deschidă scorul, dar Platini a tras puțin pe lângă poartă, profitând și de o gafă a apărării echipei lui Dan Alexa.

Minutul 20: Dunărea are posesia, dar nu reușește să-și creeze ocazii importante. Capul lui Mediop, singurul cadrat până acum.

Minutul 5: Dunărea Călărași este aproape de deschiderea scorului. Mediop reia cu capul din interiorul careului, dar portarul Mino reține.

Minutul 1: A început meciul!

Echipele de start:

Dunărea Călărași: Calancea – Enache, Dobrosavlevici, Luchin, Filip – Simion – Ammari, Souda, Honciu, G. Iancu – Ndiaye
Rezerve: Straton, Ben Djemia, Henderson, Keyta, Omrani, D. Benzar, Munteanu

Poli Iași: Ruben Mino – L. Rus, Gardoș, Frăsinescu, Sin – Mihalache, Cioinac, Teixeira – Sanoh, Platini, P. Petre
Rezerve: Rusu, Nascimento, Panțîru, Burlacu, Bădic, Bosoi, A. Popescu

Cele două echipe vin după înfrângeri în prima etapă a play-out-ului. Au pierdut cu același scor, 0-2, în fața lui Dinamo și a Voluntariului, iar situația nu este foarte fericită nici în privința îndeplinirii obiectivului, evitarea retrogradării. Dunărea este pe penultimul loc, cu 12 puncte, la 4 lungimi de primul loc care garantează salvarea. Moldovenii sunt pe 10, cu 17 puncte, dar diferența față de locul de baraj, 12, este de 3 puncte. Flavius Stoican este conștient de acest lucru și le atrage atenția elevilor săi.

• Ne așteaptă o partidă dificilă la Călărași, vrem să arătăm că eșecul cu Voluntariul a fost un accident. Vreau să văd din partea jucătorilor atitudine, pentru că am suferit la acest capitol în meciul de pe teren propriu. A început un nou campionat, trebuie să conștientizăm acest lucru. Le-am dat circumstanțe jucătorilor, a fost o încărcătură psihică destul de mare în finalul sezonului regulat, pentru că am încercat să intrăm în play-off și am ratat obiectivul. Dar acum trebuie să fim conștienți că este un alt campionat și trebuie să arătăm altfel. Nu va fi ușor, întâlnim o echipă care stă bine în teren, greu de desfăcut, din punct de vedere defensiv. Dunărea are puține goluri primite, dar trebuie să facem totul pentru a ne crea ocazii și pentru a marca. Vreau să avem luciditate, atitudine și să arătăm ca o familie„, a declarat Flavius Stoican în cadrul unei conferințe de presă.

În sezonul regulat, echipele și-au împărțit victoriile. Dunărea s-a impus pe teren propriu cu 2-0, iar Iașiul a câștigat duelul din Copou cu 1-0.

Publicat: 16 03. 2019, 14:57
Actualizat: 16 03. 2019, 14:58