Dunărea Călărași – Astra 1-2. Costel Enache a obținut primul succes pe banca giurgiuvenilor! Mrzljak și Begue, respectiv Mediop au înscris

Dunărea Călărași – Astra Giurgiu 1-2 (Mediop 70 / Mrzljak 11, Begue 19)

Echipele de start:

• Dunărea: Lungu – Gligorov, Dobrosavlevici, Șeroni, Mendy – Al. Munteanu, Bourceanu, Honciu – Cârnaț, Clemence, Souda
  • Rezerve: Popa – Walace, Kanda, V. Munteanu, Cucu, Simion, Mediop
  • Asta: Lazar – Butean, Bejan, Cestor, Radunovic – Llullaku, Koukou, Mrzljak, Begue – Alibec, Zoua
  • Rezerve: M. Santos – V. Gheorghe, Biceanu, N. Roșu, Trușescu, R. Crișan, Mengolo

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 70: GOOOOOOOOOL DUNĂ‚REA! Mediop înscrie și reduce din diferență. Atacantul a interceptat, în careu, o minge șutată de un coleg, apoi l-a executat pe Lazar cu un șut la colțul lung.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 19: GOOOOOOOOOOOL ASTRA! Begue înscrie și el și mărește avantajul giurgiuvenilor! Llullaku a centrat în forță din partea dreaptă, iar Begue a pus latul ferm și a împins mingea în plasa lui Cezar Lungu.

Minutul 11: GOOOOOOOOOL ASTRA! Filip Mrzljak deschide scorul! Căpitanul giurgiuvenilor cu un șut de la marginea careului, după ce Alibec i-a așezat balonul. Șeroni respinsese din careu, după o centrare a lui Radunovic, din stânga.

Minutul 1: A început meciul!

13:25 Avem echipele de start!

Dunărea și Astra își pot depăși perioada nefastă prin care trec. Cele două nu au bifat vreun succes în ultimele 5 etape din campionat. Echipa lui Alexa este pe locul 12, cu 17 puncte, iar o victorie o poate apropia la 4 lungimi de zona de play-off. Oaspeții stau mai bine în clasament. Se situează pe 7, iar în cazul unui succes ar veni la 3 puncte de locul 6, ocupat de Gaz Metan, ultimul care asigură prezența în play-off.

Ultima victorie a Dunării datează din septembrie, după un 3-2 cu FC Botoșani, pe teren propriu. Giurgiuvenii au ieșit învingători, ultima dată, în urmă cu 6 etape, 2-0 în deplasare cu Hermannstadt.

Publicat: 06 12. 2018, 15:58
Actualizat: 06 12. 2018, 16:02