„E o greșeală impardonabilă! Contactul este afară un metru!”. Dinu Gheorghe a reacționat după penalty-ul controversat din finala Cupei României | EXCLUSIV ProSport Live

Dinu Gheorghe, fostul președinte al Rapidului, a reacționat, în cadrul emisiunii ProSport Live, după penalty-ul controversat acordat Astrei Giurgiu în meciul cu Universitatea Craiova, din finala Cupei României, în urma căruia giurgiuvenii au dus scorul la 1-1.

În minutul 17, „centralul” Horațiu Feșnic a acordat un penalty controversat celor de la Astra Giurgiu, perfectat ulterior de Valerică Găman.

De cealaltă parte, golul Universității Craiova a fost marcat de Andrei Ivan, în minutul 14.

Dinu Gheorghe a reacționat după penalty-ul controversat din finala Cupei României

Fostul oficial de la Rapid s-a arătat uluit de penalty-ul acordat de către „centralul” Horațiu Feșnic. Acesta susține că arbitrul a făcut o greșeală impardonabilă.

„O decizie FIFA, nu pot să-i spun altfel. Nu știu după ce criterii ajung oamenii aceștia să fie pe lista FIFA. După înălțime, după cât de bine vorbesc limba engleză? Feșnic, pentru mine, este o surpriză neplăcută, în acest campionat.

Contactul este afară un metru, nu poți să nu vezi asemenea… nu știu unde este domnul Feșnic. Dacă va influența scorul final, e o greșeală foarte mare. E o greșeală impardonabilă. Eu știam că cel mai bun arbitru al sezonului fluieară la finala Cupei”, a declarat Dinu Gheorghe, la ProSport Live.

Sorin Cârțu, reacție categorică după penalty-ul controversat acordat Astrei în finala Cupei României

Președintele grupării din Bănie consideră că jucătorii olteni nu au știut să gestioneze avantajul adus de golul marcat în minutul 14. Acesta speră ca, în repriza a doua, Universitatea Craiova să repare greșeala făcută de arbitrul Horațiu Feșnic.

„N-am văzut, nu m-am uitat pe reluări. Asta e, ce să facem, să vedem cum se termină până la urmă. Poate reușim să acoperim greșeala aceasta a arbitrului și să câștigăm. Pentru că am avut situații bune de a marca. Una peste alta, echipa nu a jucat rău… greșeala asta că am dat șansa adversarului imediat după ce am marcat. Avantajul ăsta nu l-am gestionat bine”, a spus Sorin Cârțu, la ProSport Live.

Publicat: 22 05. 2021, 21:52
Actualizat: 22 05. 2021, 22:05