Dinamo, repriză de coșmar cu CFR Cluj! Paul Anton și Florin Bejan au „vânat” cartonașele. Gigi Mulțescu, misiune imposibilă după eliminările dictate de Marcel Bîrsan

Ciprian Deac (S), de la CFR Cluj, lupta pentru balon cu Paul Anton (D), de la Dinamo, in meciul de fotbal din etapa 29 a Ligii 1, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca, luni, 5 aprilie 2021. ALEX NICODIM / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 8 poze

Dinamo a avut un început de meci catastrofal cu CFR Cluj. Paul Anton și Florin Bejan au fost eliminați în prima repriză de Marcel Bîrsan, iar misiunea lui Gigi Mulțescu a devenit una infernală.

Dinamo a mers la Cluj în speranța unui rezultat bun după opt meciuri fără victorie. Calculele de acasă nu s-au potrivit la Cluj, acolo unde Mulțescu a trebuit să îi trimită în teren pe Kongshavn și Albentosa. Cei doi au debutat pentru Dinamo, în Liga 1.

Dinamo, repriză de coșmar cu CFR Cluj! Paul Anton și Florin Bejan au „vânat” cartonașele: eliminați de Marcel Bîrsan

Dinamo a avut parte de o repriză de coșmar la Cluj, cu CFR. Paul Anton a fost eliminat după ce în  minutul 9 a primit un cartonaș galben pentru proteste, iar al doilea avertisment a venit în minutul 31. (VIDEO AICI)

Marcel Bîrsan i-a acordat ușor al doilea galben, pentru o intrare la mijlocul terenului, la Mihai Bordeianu.

Nici Florin Bejan nu a rezistat mai mult pe teren. Fundașul a fost mai întâi avertizat în minutul 15, ca apoi să lase echipa în dublă inferioritate în minutul 37.

Reacția lui Gigi Mulțescu a fost înlocuirea lui Mihaiu cu Puljic. Veștile proaste pentru antrenor nu au încetat. Răuță a văzut galben înaintea pauzei și va fi al treilea jucător care ratează meciul cu Academica, din ultima etapă a sezonului regular.

Ion Crăciunescu: „Arbitrul vede în altă dimensiune!”

„Paul Anton, primul l-a văzut pentru proteste. Nu l-am văzut, nu i-am înțeles protestele. La al doilea? Dacă acesta este un fault de al doilea gaben?!… însemnă că arbitrul vede în altă dimensiune.

Este un fault de joc, nu este o acțiune imprudentă, nu este nimic. Când dai al doilea galben și ești și arbitru FIFA, trebuie să fie toate criteriile sută la sută respectate.

Bejan se duce să dea cu capul în minge, îi trimite mingea în mână din jumătate de metru. Aici este și mai grav. După ce ai un jucător eliminat, mai vii și cu a doua eliminare peste asta. Mai dai un jucător afară…” , a reacționat Ion Crăciunescu la pauza meciului, la Digi Sport.

Florin Prunea îl critică pe Mario Nicolae: „Nu știu pe ce criterii a fost adus aici!”

Florin Prunea (52 de ani), fostul mare portar al lui Dinamo și al echipei naționale a României, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a criticat strategia de transferuri a conducerii din „Ștefan cel Mare”.

„Nu știu pe ce criterii a fost adus aici. Știți punctul meu de vedere. Jucătorii pe care i-a adus băiatul ăsta nu au adus niciun plus, din contră. Nepomuceno, jenant. Nu poți când vii în România să nu slăbești un kilogram. Are 5-6 kilograme în plus. Săracul, când îl vedeam că pleacă de pe loc ziceam: «Săracul! Să nu pățească ceva!».

Kongshavn (n.r. portarul titular cu CFR Cluj) nu apăra niciodată dacă ăsta mic (n.r. Mihai Eșanu) nu se accidenta. Haideți să îl vedem. E mai bun decât ăsta mic care are 1.500 (n.r. salariul în euro) și lui îi dai 4.000?”, a spus Florin Prunea, la ProSport Live.

CFR Cluj – Dinamo! ECHIPELE DE START

CFR CLUJ: Bălgrădean – Cr. Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Hoban, Gîdea – Deac, Debeljuh, Costache
REZERVE: Sandomierski, Susic, Latovlevici, Ben Youssef, Sigurjonsson, Soares, Itu, Păun, Omrani
ANTRENOR: Edward Iordănescu

DINAMO: Kongshavn – Sorescu, Bejan, Albentosa, R. Grigore – Gol, Răuță, Anton – Mihaiu, Nemec, Fabbrini
REZERVE: Mitrovic, Ehmann, Puljic, Crețu, Stan, Mustafa Bani, Stere, Blejdea, Moldoveanu
ANTRENOR: Gigi Mulțescu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj)
Arbitri: Marcel Bîrsan, Florin Danșa, Andrei Constantinescu

Publicat: 05 04. 2021, 21:21
Actualizat: 05 04. 2021, 21:55