Dinamo, „lovită” de VAR și la Craiova! „Câinii” au egalat în Bănie, dar golul oaspeților n-a fost validat | VIDEO

Dinamo a reușit să marcheze la Craiova, la scorul de 1-0 pentru gruparea din Bănie, care a fost și rezultatul final, însă golul echipei lui Ovidiu Burcă n-a fost validat, în cele din urmă.

Dinamo, „lovită” de VAR și la Craiova! Golul oaspeților nu a fost validat

Condusă pe tabelă încă din startul partidei, Dinamo a alergat după golul de 1-1 și în ultimele minute: de altfel, „câinii” au izbutit să înscrie, dar reușita nu a fost validată.

Gregorio a reușit să introducă balonul în plasă în minutul 85, însă bucuria oaspeților a fost una de scurtă durată: faza a fost analizată cu ajutorul VAR și s-a decis ca reușita bucureștenilor să fie anulată.

Hențul comis de Abdallah i-a făcut pe „câini” să bifeze încă un meci fără gol marcat în Superliga, dar și un nou eșec, într-un meci întrerupt de torțele care au ajuns pe gazon.

Cum a arătat brigada de la meciul Universitatea Craiova – Dinamo

Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti), Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei – Satu Mare), Arbitru AVAR: Gheorghe Bogdan (Bucureşti)

Scorul final a fost 1-0, iar Dinamo continuă perioada „neagră” din Superliga, urmând să lupte cel mai probabil pentru evitarea retrogradării, după revenirea în elita fotbalului românesc.

DINAMO (4-3-3) în meciul de la Craiova: Golubovic – Cr. Costin, Lucas Alves (cpt.), Homawoo, Amzăr – N. Roșu, Larrucea, Ilic – Ghezali, Abdallah, Bani
REZERVE: Began – De Moura, I. Roșu, Gregorio, Iglesias, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia
ABSENȚI: Țîră, Dujmovic (nereținuți în lot)
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Dinamo, „pedepsită” de VAR și la Oradea, la meciul cu UTA

În runda precedentă din Superliga, Dinamo a trăit periculos și la Oradea. Atunci, tot arbitrajul video a făcut diferența: hențul lui Homawoo a dus la un penalty pentru cei de la UTA.

Echipa lui Mircea Rednic s-a impus după un gol marcat în prelungiri de Freitas, scor 2-1.

Dinamo a bătut-o ultima oară în Superliga pe FC Voluntari, scor 3-2.

Publicat: 12 11. 2023, 18:03
Actualizat: 13 11. 2023, 01:40