Dinamo – Hajduk Split 0-2. Început cu stângul pentru „câini” în amicalele din Antalya! Filip, Mustoe și doi juniori, noutățile lui Rednic

Dinamo – Hajduk Split 0-2 (F. Tudor 3, Gyursco 80)

Echipa de start a lui Dinamo:

• Eșanu – Sorescu, D. Ciobotariu, I. Filip, R. Grigore, Mustoe – Zenke, Atmane, G. Crețu, Longher – Montini.

Minutul 90+5: Final de meci! Dinamo începe seria amicalelor din cantonamentul turc cu o înfrângere, 2-0 cu Hadjuk Split. Fran Tudor (3) și Gyursco (80) au marcat pentru echipa la care joacă acum Steliano Filip, fost căpitan în Ștefan cel Mare. Mircea Rednic i-a debutat pe Ioan Filip și Jordan Mustoe, ultimul semnând chiar azi, în Antalya. Pentru „câini” urmează amicale cu Sion (Elveția, 16 ianuarie), Metalurgs Liepaja (Letonia, 20 ianuarie) și Dinamo Moscova (Rusia, 23 ianuarie).

Minutul 80: GOL Hajduk! Cu 10 minute înainte de final, croații și-au dublat avantajul. Gyursco înscrie cu un șut imparabil, din careu, după ce apărarea lui Dinamo a greșit impardonabil o minge.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+1: Pauză.

Minutul 3: GOL Hajduk! După o acțiune prelungită de atac, croații au deschis scorul cu un șut în diagonală al fundașului dreapta Fran Tudor, la coțul scurt.

Minutul 1: A început meciul!

Primul meci amical al lui Dinamo în cantonamentul din Turcia e programat duminică, de la 16:00 (ora României), la Papillon Sports Center din Belek, adversari fiind cei de la Hajduk Split. Rednic va miza în echipa de start și pe noua achiziție Jordan Mustoe, un fundaș de 27 de ani format de Liverpool.

Lotul deplasat de Rednic în Antalya: Mihai Alexandru Eșanu, Ștefan Brian Fara (portari), Deian Cristian Sorescu, Denis Ciobotariu, Ricardo Florin Grigore, Naser Aliji, David Jordan Mustoe, Marco Ehmann, Dan Nicolae Nistor, Diogo Ferreira Salomao, Rachid Ait-Atmane, Ioan Constantin Filip, Tomislav Gomelt, Simon Terwase Zenke, Geani Mihai Crețu, Aleksandru Robert Longher, Kevin Jordan Krans, Mattia Montini, Daniel Iliuță Popa, Gabriel Răducan și Cătălin Ionuț Măgureanu (jucători de câmp).