Dinamo a remizat în ultimul amical al verii. Eugen Neagoe a „tras obloanele” la meciul de pregătire cu nou-promovata Chindia Târgoviște

Dinamo a jucat ultimul amical din perioada de pregătire, susținută înainta startului noului sezon. Meciul a avut loc la baza de pregătire de la Săftica, acolo unde echipa aliniată de Eugen Neagoe a înregistrat un rezultat de egalitate, scor 2-2, cu nou promovata Chindia Târgoviște.

Dani Nistor (min. 9, penalty) și Montini (min. 70) au marcat pentru gazde, în timp ce Mihai Leca și Filip Mitrovic au punctat pentru echipa oaspete. Chindia Târgoviște a ratat și un penalty, în minutul 29, când Straton i-a apărat execuția lui Mihai Voduț. Căpitanul Dan Nistor s-a accidentat în minutul 39 și a fost înlocuit de Robert Moldoveanu.

Amicalul dintre Dinamo și Chindia a fost interzis atât presei, cât și publicului. Gazeta Sporturilor scrie că această decizie îi aparține antrenorului Eugen Neagoe, care a vrut să nu fie urmărit meciul său de viitoare adversară din Liga 1, Viitorul.

Dinamo (prima repriză): Straton – Moura, Klimavicius, Bejan, R. Grigore – Mrzljak, Bru – Sorescu, D. Nistor, Mihaiu – Montini

Dinamo București (repriza secundă): Piscitelli – Sorescu (88 G. Crețu), Klimavicius, D. Ciobotariu, R. Grigore – Mrzljak (64 D. Popa), Bru (64 I. Filip), Răuță – Moldoveanu, Perovic, Montini (76 A. Lazăr)

Dinamo va debut în noul sezon din Liga 1 Betano, luni, 15 iulie, de la ora 21:00, pe terenul Viitorului. În aceeași zi, dar de la ora 18:00, Chindia va juca în deplasare la Gaz Metan Mediaș.

Publicat: 10 07. 2019, 14:15
Actualizat: 10 07. 2019, 14:16