Dezvăluiri de senzație făcute de Țicleanu!** Jucătorii lui Bordeaux au vrut să-i mituiască pe fotbaliștii lui „U” Craiova

Poveștile legate de Craiova Maxima reușesc și acum să stârnească interesul. Pe 8 decembrie 1982, Universitatea Craiova a jucat meciul retur cu Girondins de Bordeaux, contând pentru optimile de finală ale Cupei UEFA. În tur, francezii se impuseseră cu 1-0, iar în meciul de la Craiova, după primele 45 de minute, oltenii conduceau cu 1-0.

Pe drumul către vestiare, Alain Giresse ar fi încercat să-i mituiască pe craioveni, conform spuselor lui Aurică Țicleanu.

„Îmi aduc aminte ca și acum de acea dublă fantastică pe care am jucat-o în fața celor de la Bordeaux. În tur pierdusem cu 1-0, iar cu doar câteva zile înainte de returul de la Craiova am jucat în Italia, contra campioanei mondiale. Naționala a scos atunci un rezultat fantastic de egalitate, 0-0. Numai ca noi, lotul oltenilor, am întâmpinat mari probleme. Din cauza faptului ca la Milano era ceață, avionul nu a putut decola, motiv pentru care noi ne-am antrenat într-un parc. Am ajuns în România foarte târziu, iar la Craiova cu doar două zile înainte de retur. Eram foarte obosiți, dar ne stătea mintea doar la meciul cu francezii. În prima repriză, eu am reușit să deschid scorul și să egalăm, astfel, situația din meciul tur. Dar un fapt incredibil s-a întâmplat la pauza meciului. În drum spre vestiare, Alain Giresse a venit la mine și mi-a făcut acel semn specific cu degetele, prin care îmi sugera că ar fi vrut să ne ofere bani pentru a-i lăsa să meargă mai departe. Pe chipul lui se citea disperarea! Francezii ar fi făcut orice să se califice. Mă uitam la el și nu-mi venea să cred! I-am zâmbit și am plecat mai departe. În cele din urmă, noi am obținut calificarea, prin golul înscris de Gheorghiță Geolgău și, implicit, calificarea în turul următor al Cupei UEFA, când am întâlnit pe Kaiserslautern”, a povestit Aurel Țicleanu pentru WOWbiz.ro

Oltenii nu au cedat tentației și au câștigat meciul cu 2-0.

Publicat: 02 01. 2013, 13:23
Actualizat: 02 01. 2013, 13:24