Derby-ul campionatului național de futsal a fost tranșat de liderul City’us!** Smart București – Târgu Mureș 5-8

Sala de sport a Școlii 20 din Capitală a fost luni gazda derby-ului campionatului național de futsal. La o diferență de 8 puncte față de poziția secundă, campioana en-titre Târgu Mureș s-a deplasat în București pentru un meci al orgoliilor. De partea cealaltă, fără șanse la prima poziție, Smart București dorea să demonstreze că nu e nimic mai prejos de lider.

Diferența calitativă între cele două echipe a fost însă evidentă. Cu 5 internaționali în lot, față de numai unul în tabăra lui Smart București, cei de la City’us au dominat jocul. Ca o paranteză, jucătorii de națională de la cele două echipe au ajuns abia duminică seara din Letonia, unde România a obținut calificarea la barajul pentru CE.

Tabela s-a schimbat destul de repede, în minutul 3, când Stoica i-a adus pe oaspeți în avantaj. Replica a venit imediat de la reluare, prin Movileanu. A fost însă ultimul gol marcat de gazde în prima repriză. Jucătorii lui Endre Kacso au pus stăpânire pe joc, iar până la finalul primei părți și-au majorat avantajul la 4-1 prin Covaci (‘8) și dubla lui Matei (‘9 și ’18, din lovitură de pedeapsă).

Smart Ionescu a revenit a făcut o repriză secundă mult mai bună, iar pe fondul unei relaxări a ardelenilor au reușit să recupereze din diferență. Cârstea a punctat pentru 4-2 în minutul 5 al mitanului secund, dar City’us a mărit diferența la 4 goluri în numai două minute, prin Csoma (6) și Nicușan (7). Elevii lui Sorin Utică au avut însă o izbucnire de orgoliu, iar Micu (8), Șotârcă (9) și Cârstea (13) au redus diferența la numai un gol, 5-6. Muntean (15) și Lupu (16) au stabilit însă scorul final în derby-ul campionatului național de futsal: Smart București – City’us București 5-8.

Componența celor două echipe:

Smart Ionescu: Juverdean, Răducan, Șotârcă, Iliescu, Movileanu, Cârstea, Enache, Ungureanu, Micu, Moldovan, Petcu, Kovacs

Antrenor: Sorin Utică

City’us Târgu Mureș: Iancu, Stoica, Gherman, Csoma, Lupu, Matei, Muntean, Covaci, Moldoveanu, Nicușan, Oltean, Bogdan, Togan

Antrenor: Endre Kacso

Publicat: 01 04. 2013, 21:46
Actualizat: 01 04. 2013, 21:47