Deian Sorescu a ratat ocazia reprizei pentru Dinamo! Cum a trecut echipa lui Ionel Gane pe lângă gol cu FCSB | VIDEO

Deși este mijlocaș ofensiv, Sorescu joaca mai mult fundaș dreapta, din lipsă de variante

Dinamo a suferit serios cu FCSB, mai ales în prima parte a meciului, dar echipa lui Ionel Gane putea egala la singura ocazie importantă din prima repriză, ratată de Deian Sorescu.

După ce Florin Tănase a deschis scorul în „Ștefan cel Mare”, Dinamo putea egala în minutul 36, dar Sorescu a fost neinspirat la finalizare. A fost singura ocazie cu adevărat importantă a gazdelor, care au mai avut o șansă de a marca și prin Paul Anton.

Derby-ul dintre Dinamo și FCSB este Live Video Online pe prosport.ro.

Deian Sorescu, ocazia reprizei pentru Dinamo în derby-ul cu FCSB

În minutul 36, defensiva celor de la FCSB a demonstrat iar că este vulnerabilă, dar dinamoviștii n-au putut profita.

Deian Sorescu a scăpat în poziție favorabilă și a tras la colțul lung de pe partea dreaptă. Balonul a trecut pe lângă poartă, însă fotbalistul adus de Florin Bratu de la ASU Poli Timișoara avea și varianta să-i paseze lui Adam Nemec, aflat în poziție bună în careu.

La Arad, în etapa trecută din Liga 1, Sorescu a fost decisiv în victoria lui Dinamo: atunci, Deian a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri, iar echipa lui Ionel Gane a învins-o cu 1-0 pe nou-promovata UTA.

„Cred că Bejan a fost cel mai slab jucător al primei reprize. Bejan este extrem de lent. E o lentoare incredibilă în apărarea lui Dinamo”, a spus Gabi Balint, la Digi Sport, în pauza derby-ului din „Ștefan cel Mare”.

ECHIPELE DE START:

Dinamo: Eșanu – A. Radu, Puljic, Bejan, St. Filip – Sorescu, P. Anton, Răuță, Fabbrini – G. Crețu – Nemec
Rezerve: Mitrovic – R. Grigore, Achim, Moldoveanu, Gueye, Ehmann, Gol, Mihaiu, Nepomuceno
Antrenor: Jerry Gane

FCSB: A. Vlad – Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Radunovic – Moruțan, Șut, Olaru – Oct. Popescu, Fl. Tănase, Fl. Coman
Rezerve: Târnovanu – Crețu, Simion, Vukusic, Nedelcu, Vînă, Buziuc, Perianu, Oaidă
Antrenor: Toni Petrea

Stadion: „Dinamo”
Arbitru: Sebastian Colțescu; Asistenți: Daniel Mitruți, Marius Marica

Publicat: 03 02. 2021, 21:37
Actualizat: 05 02. 2021, 17:31