Supriză la Iași, după meciul cu Viitorul, întrerupt după o defecțiune a instalației de nocturnă. Daniel Pancu a dezvăluit ce decizie au luat șefii echipei

Daniel Gabriel Pancu priveste un stalp de nocturna la meciul de fotbal dintre CSM Politehnica Iasi si FC Viitorul Constanta, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iasi, duminica 1 noiembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 13 poze

Partida Poli Iași – Viitorul s-a oprit în minutul 54, după ce instalația de nocturnă s-a stins. Era a doua oară când stadionul din Iași a rămas în beznă în mai puțin de două ore, iar regulamentul este clar în această privință: formația organizatoare pierde duelul „la masa verde”. Daniel Pancu a dezvăluit că șefii echipei au decis să ofere o primă jucătorilor, ca și cum ar fi câștigat partida.

Poli Iași – Viitorul a fost un meci cu multe peripeții. Instalația de nocturnă s-a stins cu câteva minute înainte de startul partidei și organizatorii au reușit după o oră să aprindă trei dintre stâlpi, așa cum spune regulamentul. Meciul a început cu o oră întârziere, dar s-a jucat doar 54 de minute. Instalația a cedat din nou și arbitrul a fluierat finalul partidei.

Tabela arăta în acel moment 1-1, iar meciul a fost oprit cu câteva secunde înainte ca balonul să ajungă în plasă după șutul lui Onea.

„Am luat o pastilă de somn până la urmă, dar mai mult de trei ore nu am reuşit. E frustrant pentru că eram în avantaj. Revenisem bine, după o primă repriză slabă, poate cea mai slabă din acest campionat. Mai era de jucat mult, cert e că eram echipa care controla jocul şi erau şanse mari să fim noi echipa câştigătoare”, a declarat Daniel Pancu, la aproape o zi după partidă.

Șefii lui Poli Iași, primă specială pentru jucători

Daniel Pancu a dezvăluit că șefii echipei au decis să le ofere jucătorilor o primă, ca și cum ar fi câștigat partida.

Acum, a fost o mişcare inteligentă din partea conducerii. Cei din conducere au anunţat că jucătorii vor încasa o primă de joc ca şi când ar fi fost o victorie. Salutăm această decizie. Jucătorii au fost foarte mulţumiţi de acest aspect” , a mai spus antrenorul moldovenilor.

Daniel Pancu a explicat și declarațiile furioase de la finalul partidei. Atunci a spus că este supărat că fanii au început să înjure fotbaliștii, nemulțumiți de poziția din clasament. Pe mai multe forumuri ale suporterilor ieșeni a apărut varianta că Pancu se gândește la demisie. Fostul internațional a negat această poveste.

„Nu e vorba de demisie, pentru că sunt un lider prin definiţie, sunt născut aşa şi sunt ultimul care părăseşte o corabie. Atât că strigătele mele nu au legătură cu ce s-a întâmplat aseară.Nu va fi uşor să motivez jucătorii la nesfârşit ştiind că sunt neplătiţi. Poate că de ruşinea pe care o au faţă de mine, de respectul pe care mi-l arată nu au avut reacţii vizavi de acest subiect, dar nu ştiu cât o să pot să-i mai motivez”, a mai spus Pancu la Telekom Sport.

Publicat: 02 11. 2020, 16:32
Actualizat: 02 11. 2020, 16:35