„Dacă o să fiu lăsat, am încredere că o să o scot la capăt” Daniel Oprița crede în Voluntari

FC Voluntari nu reușește să se regăsească în noul sezon al Ligii I Betano. Din cele 4 meciuri jucate, echipa pregătită de antrenorul Daniel Oprița a adunat un singur punct, în urma remizei, 1-1, obținută cu formația Gaz Metan Mediaș, partidă disputată în etapa a doua.

În ultimul meci, cu CFR Cluj, Voluntari a deschis scorul pe teren propriu. Francezul Laidouni a marcat din penalty în minutul 12. Băieții lui Oprița nu au reușit să țină de scor și au pierdut cu 1-2.

N-am reușit să câștigăm nici acest meci. Am întâlnit o echipă solidă, valoroasă, dar, am reușit din nou să deschidem scorul și nu am reușit să ținem până la pauză de rezultat, să avem alte situații. Ne-am retras după ce am înscris„, a precizat tehnicianul Oprița, pentru Digi Sport, la finalul partidei, care a povestit ce discuții a avut cu echipa la pauză: „Le-am spus la pauză să nu îi mai respecte așa mult. Am vorbit să facem pressing, să fim mai agresivi, să ținem de minge, să încercăm să jucăm pentru că d-asta sunt fotbaliști. Le-am spus că se poate.

Eu zic că azi CFR Cluj era o echipă de la care puteam să luăm un punct.

Daniel Oprița a vorbit și despre posibilitatea plecării de la FC Voluntari: „Orice antrenor se gândește când are o serie mai slabă (n.red.: posibilitatea să fie dat afară). Dacă o să fiu lăsat, am încredere că o să o scot la capăt. Am avut un început greu, program foarte greu, însă vreau să continui. Nu mă gândesc (n.red.: să renunțe). Dar dacă se ia vreo decizie, asta este!

FC Voluntari este pe ultimul loc în clasamentul Ligii I Betano, cu un punct adunat, 3 goluri marcate și 7 goluri primite în 4 meciuri.

Publicat: 12 08. 2018, 21:06
Actualizat: 12 08. 2018, 21:07