Cum și-a motivat Dică fotbaliștii înaintea meciului cu Viitorul. Filip: „A avut un singur mesaj, l-am înțeles și asta am făcut!”

Lucian Filip, cel mai vechi fotbalist din lotul FCSB, a fost primul care a reacționat după victoria cu Viitorul, 2-0 la Pitești. Fotbalistul roș-albaștrilor a dezvăluit ce mesaj le-a transmis antrenorul Nicolae Dică înaintea meciului, având în vedere că veneau după înfrângerea usturătoare de pe terenul celor de la Sepsi, 4-2 la Sfântu Gheorghe.

Filip a marcat golul doi al meciului, în minutul 77. Florin Tănase a reușit să înscrie înaintea pauzei, după ce a ratat execuția de la 11 metri, dar a fost pe fază și a marcat din apropiere, după respingerea lui Valentin Cojocaru.

„(n.r. – Dică )Înainte de meci ne-a transmis un singur mesaj: ‘Vreau război de la voi!’ Am înțeles mesajul și asta am făcut”, a spus Filip, la flash-interviul de după meciul cu Viitorul, la DigiSport.Unul dintre căpitanii FCSB a mai spus că succesul e unul de moral și a lăudat publicul numeros de la Pitești: „Victoria e ca o gură de aer, veneam după un meci prost, terenul a fost dezastru. Mă bucur că  lumea asociază FCSB cu Steaua și că ne văd în continuare cu numele de Steaua”, a mai spus Lucian Filip, la DigiSport.

După acest succes, FCSB s-a apropiat la trei puncte de liderul CFR. Acum, echipa lui Nicolae Dică are 37 de puncte, CFR conduce ierarhia cu 40, U Craiova are 35 de puncte, iar Viitorul e pe locul patru, cu 33. Până la finalul anului calendaristic, FCSB mai are de jucat cu FC Botoșani și CFR Cluj.

Publicat: 10 12. 2018, 22:20
Actualizat: 10 12. 2018, 22:21