Cum s-au descurcat românii în 16-imile Europa League. Ivan i-a cucerit pe fanii din Viena, după meciul cu Inter Milano. Chiricheș e tot mai aproape de revenirea pe teren. Hațegan a condus un duel important

Fotbalul românesc a rămas cu patru reprezentanți în Liga Europa: Vlad Chiricheș (Napoli), Alexandru Băluță (Slavia Praga), Andrei Ivan (Rapid Viena) și Ștefan Radu (Lazio). ProSport vă prezintă cifrele celor de patru, după ziua de joi, zi în care s-au jucat partidele tur din 16-imile Ligii Europa.

Ștefan Radu a fost integralist în meciul cu Sevilla, pierdut de Lazio pe teren propriu, scor 1-0. Ben Yedder a marcat unicul gol al meciului, în minutul 22. Ștefan Radu a încasat un cartonaș galben în minutul 31, dar în rest a avut o prestație sigură. Colegul său din defensivă, Bastos, a fost schimbat în minutul 57 cu Luiz Felipe, după ce a evoluat modest.

Andrei Ivan a fost și el integralist pentru Rapid Viena, în meciul cu Internazionale Milano, de pe teren propriu. Vârful care a impresionat în Liga 1 Betano la Craiova a reușit să înscrie contra gigantului din Serie A, dar reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid. (VIDEO CU REUȘITA) Golul lui Ivan picase în prelungirile primei părți, la scorul de 1-0 pentru Inter. Unicul gol al meciului de la Viena a fost înscris de Lautaro Martinez, în minutul 39. Mulți dintre suporterii lui Rapid Viena au fost impresionați de evoluția lui Ivan, despre care au spus că a fost cel mai bun jucător al echipei în meciul cu Inter.

Alexandru Băluță nu a fost inclus în lot pentru meciul cu Genk. Partida s-a terminat la egalitate, scor 0-0. De partea cealaltă, Vladimir Screciu nu a prins lista UEFA la Genk, fiind în continuare accidentat.

Vlad Chiricheș s-a refăcut după accidentarea suferită anul trecut, iar antrenorul Carlo Ancelotti a început să-l convoace din nou. Fundașul central a fost pe bancă și în partida cu Zürich, disputată în Elvenția, astfel că revenirea lui Chiricheș pe teren pare o chestiune de zile. Chiar dacă Napoli a controlat meciul cu Zürich și s-a impus cu 3-1, Chiricheș a rămas pe bancă până la final.

Joi a fost delegată și o brigadă din România la un meci din Liga Europa. Ovidiu Hațegan a condus la centru meciul dintre Celtic și Valencia. Asistenți au fost Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe. Al patrulea oficial a fost Radu Ghinguleac, iar asistenți adiționali au fost Radu Petrescu și Sebastian Colțescu. Brigada din România s-a prezentat impebacil, așa cum s-a întâmplat și în celelalte meciuri din acest sezon.

Publicat: 15 02. 2019, 08:22
Actualizat: 15 02. 2019, 08:23