CSA Steaua nu și-a uitat gloriile. Cum au fost premiați Eroii de la Sevilla de către „militari”. Victor Pițurcă, mențiune specială

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 13 poze

CSA Steaua a câștigat partida împotriva Unirii Slobozia, scor 2-0, în cadrul etapei cu numărul nouă a play-off-ului Ligii secunde.

La pauza meciului steliștii au avut motiv de sărbătoare. „Militarii” au comemorat împlinirea a 36 de ani a câștigării Cupei Campionilor Europeni de la Sevilla, pe 7 mai 1986.

Marile glorii, în frunte cu Marius Lăcătuș, Victor Pițurcă și Anghel Iordănescu au fost premiate în pauza meciului pentru cea mai mare realizarea a fotbalului românesc, totuși marele erou de la Sevilla, Helmuth Duckadam a fost absent de la aniversare.

Eroii de la Sevilla au fost premiați de către CSA Steaua

Legendele clubului au privit prima repriză din loja stadionului, iar la pauza meciului au coborât pe gazonul noii arene din Bulevardul Ghencea alături de trofeul câștigat la data de 7 mai 1986 pentru a sărbătorii.

Printre cei care au fost premiați de către clubul CSA Steaua s-au numărat: Gabi Balint, Miodrag Belodedici, Anghel Iordănescu, Marius Lăcătuș, Anghel Iordănescu, Ștefan Iovan, Adrian Bumbescu, Mihail Majearu, Tudorel Stoica, dar și Victor Pițurcă, a cărui zi de naștere este chiar astăzi.

Fostul atacant legendar al echipei roș-albastre a împlinit astăzi vârsta de 66 de ani, iar pe lângă premierea de la pauza partidei acesta a oferit și lovitura de start a meciului dintre CSA Steaua și Unirea Slobozia.

Fostul selecționer a fost surprins înaintea loviturii de start îmbrățișându-se cu actualii jucători ai roș-albaștrilor, iar în momentul în care a dat lovitura de start a fost aplaudat la scenă deschisă de către cei aproximativ 2.500 de suporteri prezenți pe Stadionul Steaua.

Fanii Peluzei Sud nu au rămas nici ei mai prejos. Ultrașii steliști le-au dedicat eroilor de la Seviilia o scenografie specială pentru a sărbători momentul istoric din fotbalul românesc.

Marele absent de la celebrare a fost însă Helmuth Duckadam. Cel care a apărat cele patru lovituri de departajarea din meciul împotriva Barcelonei a refuzat invitația Clubului Armatei, în timp ce Weissenbacher, Ladislau Boloni și Dumitru Stângaciu nu au putut onora prezența deoarece sunt plecați din țară.

„Componenții echipei care au adus grandiosul trofeu în România vor fi premiați pe gazonul stadionului Steaua, la pauza întâlnirii dintre Steaua București și Unirea Slobozia, ultima partidă din cadrul play-off-ului, de pe teren propriu”, a fost comunicatul clubului CSA Steaua.

Publicat: 08 05. 2022, 13:54
Actualizat: 08 05. 2022, 13:56