CS Mioveni peste FCSB în clasament, după remiza cu Academica Clinceni. Alexandru Pelici: „Un punct muncit. Specialiștii nu ne dădeam nicio șansă”

Alexandru Pelici reactioneaza in meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si CS Mioveni, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, luni 30 august 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CS Mioveni peste FCSB în clasament, după remiza cu Clinceni. Formația antrenată de Alexandru Pelici este una dintre surprizele plăcute ale începutului de sezon în Liga 1.

Argeșenii sunt pe locul 7, cu 10 puncte, cu unul peste FCSB, o formație cu jucători mult mai valoroși, plătiți cu salarii imense. Nu există pretenții de accedere în play-off la Mioveni. Nici măcar nu se aduce în discuție așa ceva. Obiectivul echipei este unul clar: salvarea de la retrogradare.

În etapa următoare, CS Mioveni o va întâlni pe Chindia Târgoviște, pe teren propriu, vineri, 10 septembrie.

Alexandru Pelici, mulțumit de parcursul din Liga 1: „Aș fi ipocrit să nu recunosc asta”

CS Mioveni a obținut cu multă șansă un punct la București, contra lui Clinceni. A avut parte de o primă repriză dezastruoasă, unde doar portarul Răzvan Ducan i-a ținut în meci.

De asemenea, în actul secund, același Răzvan Ducan a apărat penalty-ul executat de Cascini Bautista în ultimele minute de joc și a păstrat un punct în curtea Mioveniului. Antrenorul Alexandru Pelici este conștient de șansa avută, însă este mulțumit de rezultatul final.

„Un punct câștigat. Chiar dacă am avut șansă pe final. Ducan a fost foarte inspirat la penalty. În prima repriză am jucat foarte prost. Cea mai proastă repriză de când suntem în Liga 1. Nu am scăpat de greșelile pe care le-am făcut și în meciul cu Dinamo. Clinceni ne-a taxat, au intrat cu 1-0 la pauză. A doua repriză a fost una foarte bună, am condus ostilitățile. Clinceni s-a retras, iar noi am dominat. Am avut situații foarte bune de a pleca cu cele trei puncte, dacă am fi tratat acele șanse cu mai multă maturitate.

Îmi felicit jucătorii pentru acest punct, unul muncit. Suntem o echipă care luptă pentru salvarea de la retrogradare și ne bucurăm de fiecare punct. Aș fi ipocrit să nu recunosc că sunt mulțumit cu 10 puncte din 21. Ne uităm în clasament și suntem unde poate nu visam. Campionatul se joacă. Sper să gestionăm bine și această pauză competițională. Nu mă interesează ce spun specialiștii. Încercăm să ne facem treaba și să ne îndeplinim obiectivul. La începutul campionatului mi-am dorit să jucăm cu fotbaliștii care ne-au ajutat să promovăm în Liga 1, drept recunoștință. Specialiștii nu ne dădeau nicio șansă, dar uite că am ajuns în Liga 1”, a a declarat Alexandru Pelici, la finalul partidei cu Academica Clinceni.

Publicat: 30 08. 2021, 20:37
Actualizat: 31 08. 2021, 00:35