Cristiano Bergodi, mesaj pentru jucători și fani după victoria Craiovei cu Hermannstadt: „O să reglăm și aceste lucruri!”

CS U Craiova a câștigat cu 1-0 în fața celor de la Hermannstadt și rămâne pe primul loc în Liga 1, dar Cristiano Bergodi își dorește ca jucătorii lui să nu mai rateze atât de mult din situații clare.

La finalul meciului de la Mediaș, Cristiano Bergodi a ținut să-l laude și pe Mirko Pigliacelli. Italianul a fost iar la înălțime și a apărat un penalty în prima repriză, după ce Bancu a deschis scorul cu Hermannstadt.

Cristiano Bergodi a apreciat și evoluția lui Paul Papp, aflat la primul meci pentru Craiova, după ce a scăpat de infecția cu COVID-19. Totuși, fostul fundaș de la FCSB, care se gândește deja la naționala României, a făcut penalty-ul din care Hermannstadt putea să egaleze. „Ăla a fost penalty? Așa se execută?”, a fost observația făcută de Gabi Balint, la Digi Sport, după ce Mayoral nu l-a putut învinge pe Pigliacelli de la punctul cu var.

Bergodi, după victoria Craiovei: „E bine că ajungem în careu, dar am ratat ocazii clare!”

„Jocul mi-a plăcut, a fost un meci bun. Mirko a apărat un penalty în momentul potrivit. Sunt mulțumit! A fost un meci greu, Hermannstadt a fost bătăioasă, s-au dăruit, au jucători buni. Mă bucură mult că am câștigat, îi felicit pe băieți.

E bine că ajungem în careu, am ratat ocazii clare în repriza a doua. O să reglăm și aceste lucruri, trebuie să și înscriem. Mitran a jucat mult, sunt mulțumit de el, Papp n-a mai jucat de un an și jumătate, și-a făcut datoria, s-a văzut experiența lui. Echipa s-a comportat bine”, a spus Cristiano Bergodi, imediat după victoria la limită obținută de Craiova la Mediaș.

Aproape de titlu în sezonul trecut, atunci când a fost învinsă în ultima etapă a play-off-ului de CFR (1-3), Craiova a ajuns la 24 de puncte după a opta victorie în primele 9 etape și este lider în Liga 1.

Publicat: 01 11. 2020, 00:06
Actualizat: 03 11. 2020, 00:48