Cristi Dumitru, speranțe mari după golul cu Dinamo: „Dacă o ținem tot așa, cu siguranță o să intrăm în play-off”

Marco Ehmann, Nicolae Constantin Musat si Andrei Radu in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si FC Arges, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, marti 26 octombrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Cristian Dumitru (19 ani) este cel care a reușit să o ducă pe FC Argeș în sferturile de finală ale Cupei României în urma golului marcat în minutul 90+3 al meciului din „Ștefan cel Mare”.

FC Argeș a reușit să o învingă pe Dinamo București în optimile de finală ale Cupei României, scor final 1-2, piteștenii reușind să întoarcă scorul în favoarea lor după ce gazdele au marcat primele prin Cătălin Țîră în minutul 49.

Egalitatea a fost restabilită de Alexandru Ișfan în minutul 77 al partidei, iar golul calificării a fost adus de Dumitru, în minutele de prelungire. În declarațiile de la finalul partidei, autorul golului victoriei a scos în evidență faptul că acest gen de prestații sunt cele care ar putea să o ducă pe FC Argeș în play-off.

Cristi Dumitru, despre golul cu care a calificat-o pe FC Argeș: „Am simțit faza, am fost în fața porții și am marcat”

Sub comanda lui Mircea Rednic, Dinamo se află la al treilea meci disputat acasă în care un rezultat pozitiv este răsturnat din cauza unui gol marcat în prelungiri. Înaintea eșecului din cupă formația din „Ștefan cel Mare” a mai fost egalată în prelungiri în meciul cu UTA Arad, dar și în cel cu Rapid București.

În cadrul declarațiilor de la finalul meciului, marcatorii celor de la FC Argeș au remarcat că unitatea de grup și determinarea au fost elementele care au adus victoria, dar și faptul că s-ar putea baza pe astfel de meciuri pentru a spera la un loc de play-off.

„Aveam nevoie de acest gol și ne doream să ne calificăm în sferturi. Am văzut ca Lato vrea să șuteze, am simțit faza și am fost în fața porții și am marcat. Gazonul a fost ok, poate puțin tare, dar ne-am adaptat. E urât fără suporteri, pare un meci amical. Sincer, am pornit puțin mai greu, dar avem opt meciuri fără înfrângere și dacă o ținem tot așa, cu siguranță o să intrăm în play-off” a spus Cristi Dumitru, după meciul cu Dinamo.

„Am trăit acest meci cu emoții, nu numai eu cred, ci toată suflarea argeșeană. O victorie muncită. Noi am venit, ne-am făcut treaba, am jucat la victorie și ne bucurăm pentru acest lucru. Suntem serioși, uniți, asta e un lucru foarte important la noi, unitatea. Suferim cu toții când este nevoie, iar cum v-am spus, apar și rezultatele” a declarat și celălalt marcator al piteștenilor, Alexandru Ișfan.

Ultimul meci pierdut de FC Argeș este reprezentat de eșecul cu CFR Cluj din campionat, din 21 august. De cealaltă parte, Dinamo a ajuns la zece meciuri fără victorie în campionat, iar ultima echipă pe care „câinii” au reușit să o învingă este formația de ligă secundă Ripensia Timișoara, în faza anterioară a Cupei României.

Publicat: 27 10. 2021, 09:15