craiova-a-pierdut--cu-sv-horn

În cel de-al treilea amical din stagiul din Austria, Universitatea Craiova a fost învinsă cu 1-0 de formaţia austriacă de liga a doua, SV Horn. Unicul gol a fost marcat în minutul 88, în urma unui corner. Antrenorul Craiovei, Marinos Ouzounidis, a folosit o formulă lipsită de mulţi jucători de bază, care au fost menajaţi pentru meciul de mâine, cu Olympiakos Pireu.

În prima parte, Craiova s-a aglomerat în propria jumătate, în speranţa unor contre, iar construcţia s-a limitat la combinaţii între fundaşi, urmate de pasă lungă. După ce a jucat fundaş dreapta în meciul cu Tirol Wattens, francezul Antoine Conte a jucat acum stoper, făcând pereche cu Găman, în timp ce benzile defensivei au fost asigurate din start de puştii Mitran şi Benga.

În prima repriză, fiecare echipă a avut câte două şanse de gol, ale austriecilor fiind negate de portarul David Lazar, iar oltenii au ratat prin Gustavo şi Mamut. La austrieci a evoluat Sergio Marakis, un portughez care în sezonul trecut a bifat 5 meciuri pentru FC Argeş, dar şi Burak Yilmaz, un austriac cu nume similar cu al starului turc de la Lille şi naţionala Turciei.

Universitatea Craiova a pierdut amicalul cu SV Horn, scor 0-1. Ouzounidis a menajat majoritatea jucătorilor de bază. „Grădiniţa”, trimisă pe teren în partea secundă

Ca şi în jocul cu Wattens, în repriza secundă alb-albaştrii au avut o altă componenţă şi o altă abordare, mai agresivă, cu presing avansat, posesie în terenul advers, un joc pozitiv. În partea a doua, în care oltenii au folosit mai mult „grădiniţa”, şansele de gol au fost legate aproape exclusiv de Jovan Markovic, care a luat pe cont propriu majoritatea acţiunilor ofensive, dar n-a fost suficient de inspirat la finalizare. Cu excepţia lui Gustavo, jucătorii de câmp care au încheiat amicalul sunt under 21, iar prestaţia lor a fost una destul de bună, în ciuda golului încasat pe final.

Universitatea Craiova a evoluat în formula: Lazar (55 Rusu) – Mitran, Conte (55 Neţoiu), Găman (55 Danciu), Benga – Screciu (55 Sala), Bic (71 Croitoru) – Gustavo, Fedele (71 Atanas Trică), V. Constantin (46 Mărieş) – Mamut (46 Markovic).

Pentru SV Horn au jucat: Ehmann – Briedl, Gobara, Burak Yilmaz, Cosgun – Neumayer, Appiah, Toro, Bier – Marakis, Bauer. Au intrat: Kronsteiner – Schmutz, Camara, Breit, Ismajli, Eichberger, Petuely. Antrenor: Rolf Landerl.

În primele amicale din stagiul din Austria, Universitatea Craiova a fost învinsă cu 1-0 de ruşii de la FK UFA şi a câştigat cu 3-1 contra formaţiei austriene Wattens Tirol Swarowski.  Amicalul cu campioana Greciei, Olympiakos Pireu, programat sâmbătă, de la ora 17:00, ora României, va încheia cantonamentul Universităţii în Austria.

Publicat: 03 07. 2021, 08:25