Cosmin Contra, încântat după prima victorie la Dinamo. „A fost puțină tensiune înaintea partidei”. Ce a spus despre prestația lui Borja Valle și de ce a fost nemulțumit antrenorul „câinilor”

Dinamo a obținut prima victorie în mandatul lui Cosmin Contra. „Câinii” au câștigat cu 3-1 în deplasare, pe terenul lui Gaz Metan Mediaș. Prima repriză a fost foarte slabă și la pauză tabela a arătat 0-0. Intrarea lui Borja Valle i-a trezit pe „câini”.

Spaniolul a construit faza din care Gonzalez a deschis scorul, după ce mingea a trecut și pe la Juan Camara. Cosmin Contra și-a lăudat fotbaliștii și în special pe Borja Valle.

„Am jucat destul de bine. În prima repriză nu am avut inspirația necesară. Am încercat să controlăm jocul și să avem posesie, dar nu am reușit să avem ocazii.

Intrarea lui Borja Valle ne-a adus plusul de care aveam nevoie și am controlat jocul. Presiunea fost mare înaintea partidei pentru că nu câștigasem…

A fost greu să-l convingeți pe Borja Valle să vină la Dinamo?

Nu mi-a fost greu! Când i-am explicat proiectul și-a dorit să vină. Se simte bine aici”, a afirmat Cosmin Contra.

Cosmin Contra, nemulțumit că Dinamo a luat gol din fază fixă

Oaspeții au marcat din nou prin Sorescu, în minutul 74 după ce în prima fază dinamovistul a ratat lovitura de la 11 metri. Trupa lui Cosmin Contra a înscris încă o dată și cu 10 minute înainte de final. Juan Camara, fotbalistul care a jucat și la FC Barcelona, a punctat după o pasă foarte bună semnată de Diego Fabbrini.

Meciul s-a terminat 3-1. Dumitru Cardoso a marcat golul de onoare pentru trupa lui Dusan Uhrin.

„Relațiile de joc nu sunt încă puse la punct, dar suntem pe drumul cel bun. Am jucat două reprize foarte bune cu Botoșani și Mediaș. Echipa vrea să câștige! M-a deranjat faptul că am luat gol din fază fixă. Eu am venit să duc Dinamo în play-off.

Mai avem mult de muncă și sper ca băieții să înțeleagă faptul că sunt la Dinamo și că trebuie să jucăm cât mai bine”, a mai spus Contra la Digi Sport.

Publicat: 21 09. 2020, 23:29
Actualizat: 22 09. 2020, 00:01