De asta suntem la pământ în Europa! Comedia erorilor în meciul Clinceni – Rapid. Cum s-au făcut de râs portarii Ureche și Moldovan: „A fost vina mea!” | VIDEO

Arbitrul central Robert Avram acorda un cartonas galben șlui Horatiu Alexandru Moldovan in meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si Rapid Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, luni 8 noiembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Academica Clinceni și Rapid au oferit un meci palpitant, dar și o veritabilă comedie a erorilor, cu cei doi portari în prim-plan.

Ureche și Moldovan s-au făcut de râs și au făcut „cadou” două lovituri de pedeapsă, într-un meci „nebun”, câștigat în cele din urmă de Rapid, scor 3-2.

Duelul dintre Clinceni și Rapid a fost Live Video Online pe prosport.ro.

Horațiu Moldovan, meci de coșmar cu Clinceni! Comedia erorilor în partida Rapidului

Horațiu Moldovan a prins o zi foarte slabă în poarta Rapidului, iar până la pauză a făcut o eroare importantă: l-a faultat în careu pe Omoh, iar Academica a marcat în cele din urmă prin Ventura, după ce internaționalul român apărase penalty-ul lui Moulin.

Nebunia a început însă cu adevărat în partea a doua a meciului, în minutul 49: atunci, portarul Ureche l-a faultat inexplicabil pe Ioniță. Rapid a primit penalty, însă același Ureche n-a stat pe linia porții, astfel că a apărat degeaba de la punctul cu var. În cele din urmă, Bălan a reușit să înscrie.

În minutul 55, Moldovan, ajuns și la naționala României, a călcat și el pe urmele lui Ureche.

Portarul giuleștenilor, apreciat pentru evoluțiile din acest sezon, a ieșit aiurea din poartă, l-a încurcat și pe Săpunaru și i-a permis lui Cascini să înscrie mult prea ușor pentru 2-1.

„La acea fază, a fost vina mea. Am strigat eu, Săpunaru n-are nicio vină. Eu am vina totală. Stau de obicei mai ieșit din poartă, îmi asum, acesta este riscul. Am greșit probabil neașteptat, în etapa a 15-a”, a spus Horațiu Moldovan, la finalul partidei de luni.

Publicat: 08 11. 2021, 22:26
Actualizat: 09 11. 2021, 15:25