„Cobra” mușcă și de dimineață! Politehnica a câștigat un nou derby din Liga a IV-a. FOTO

ASU Politehnica Timișoara continuă parcursul aproape perfect în acest sezon. Alb-violeții au învins cu 2-1pe CS Dumbrăvița, ocupanta locului patru în Liga a IV-a Timiș.

Unul dintre jucătorii care s-au evidențiat cel mai mult în acest sezon în tricoul Politehnicii, Adrian Ilie, a fost și în acest joc eroul echipei lui Paul Codrea.

Alb-violeții au jucat pentru prima dată în acest campionat pe teren propriu, duminică, de la ora 11 și nu vineri după-amiază, ca până acum. O mie de oameni au urmărit meciul de pe stadionul „Știința” și, după un sfert de oră de joc, au aplaudat deschiderea scorului: Adrian Ilie a inițiat o acțiune solitară pe partea dreaptă și a trimis mingea în vinclu cu un șut frumos, din afara careului. Același Ilie a centrat perfect pentru golul de 2-0, înscris de Gălan, în minutul 22.

Golgheterul oaspeților, Kovacs, a marcat golul Dumbrăviței în minutul 59.

Pentru Politehnica au jucat: Burtic- Birău, Obrejan, Gălan, Maranescu – Ilie (”81 Ardelean), Popoviciu, Opriș, Vucea (”64 Ionuț) – Făgețan (”71 Brânzan), Tulcan (”76 Vișan).

Codrea: „Ne-au dominat clar în repriza a doua”

Antrenorul timișorenilor a avut emoții, în special înrepriza a doua, când Dumbrăvița i-a forțat pe alb-violeți să apere cu mari eforturi avantajul de un gol.

„E cea mai muncită victorie de până acum. Știam că Dumbrăvița e o echipă bună, și clasamentul o arată, cunoșteam mulți jucători de la ei, cunosc foarte bine antrenorii lor, dar nu mă așteptam nici eu să fie chiar atât de greu. Ne-au dominat clar în repriza a doua, chiar dacă nu și-au creat ocazii clare. A fost o dominare teritorială și orice fază poate fi periculoasă. Noi am făcut un meci bun în prima repriză, în a doua nu am mai prea jucat ce trebuia să jucăm. Trebuie să ne dăm seama de ce avem așa mulți băieți obosiți. Pe final am aviut trei fundași centrali, pentru că ei jucau cu mingi lungi, l-au trecut și ei pe fundașul lor central în atac, cel mai înalt de pe teren și era normal să contracarăm cumva, că ei jucau cu trei atacanți. Până la urmă, astea sunt meciurile pentru care lumea vine la stadion, să vadă meciuri încrâncenate, nu doar victorii cu șapte sau opt la zero. Sunt emoții, suferință, bucurie, așa trebuie să fie meciurile și atunci o să crească și nivelul campionatului”, a spus Codrea.

Publicat: 06 10. 2013, 14:41
Actualizat: 06 10. 2013, 14:42