Ciprian Marica nu se hazardează după ce Dinamo a bifat trei victorii consecutive: „E o surpriză plăcută, dar să nu ne grăbim să îi felicităm!” | VIDEO

This browser does not support the video element.

Ciprian Marica (35 de ani), fost jucător la Dinamo, a vorbit despre situația din cadrul echipei din „Ștefan cel Mare”, după ce „câinii” au învins-o pe Poli Iași, scor 2-1, și au bifat a treia victorie consecutivă în Liga 1, părăsind zona roșie a clasamentului.

Poli Iași și Dinamo s-au întâlnit în cadrul etapei a șasea din play-out-ul Ligii 1, iar „câinii” au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Deian Sorescu, în minutul 21, respectiv Jonathan Morsay, în minutul 54. Pentru moldoveni a marcat Dzenan Zajmovic, în minutul 42.

În urma acestui rezultat, Dinamo a părăsit zona roșie a clasamentului și a urcat pe locul 11, cu 24 de puncte. Poli Iași a rămas „lanterna roșie”, cu doar 17 puncte.

Ciprian Marica, după ce Dinamo a părăsit zona roșie a clasamentului

Ciprian Marica se bucură pentru reușitele „câinilor”, din ultimele trei etape, însă le transmite elevilor lui Dusan Uhrin să rămână concentrați și să nu se considere deja salvați de la retrogradare.

„E o surpriză plăcută că Dinamo își revine și reușește să câștige, iese din zona roșie și respiră. Însă, până la final, mai sunt câteva jocuri de foc, sunt foarte apropiate echipele și va fi important să se concentreze până la final. Mă bucur pentru ei, sincer, și sper să o țină tot așa. Vor mai avea probleme dacă nu se concentrează, dacă nu vor rămâne la fel de concentrați și focusați pe ceea ce au de făcut, se poate întâmpla orice. Eu le țin pumnii și sper ca la final să fie peste zona de retrogradare sau de baraj.

(n.r. A găsit Dusan Uhrin soluția la Dinamo?) Haideți să îi lăsăm să demonstreze asta până la final, să nu ne grăbim să îi felicităm deocamdată, pentru că bătălia încă nu s-a terminat, mai au mult de muncă, sunt meciuri de foc care urmează și trebuie să le câștige”, a spus Ciprian Marica, după meci de old boys.

Publicat: 05 05. 2021, 23:42
Actualizat: 05 05. 2021, 23:43