„Cine a spus că este normal?” Ilie Dumitrescu despre gestul lui Silvian Cristescu de la Craiova

Silvian Cristescu, fostul jucător al Craiovei din anii 90, a fost calmat cu greu în minutul 41 al meciului de duminică seara, când a avut o criză de nervi în timpul meciului cu FC Botoșani.

Pe finalul primei părți, fostul mare jucător al Craiovei, cunoscut ca un tip vulcanic, a ajuns în zona ocupată de rezervele oaspeților și și-a făcut praf adversarii, iar bodyguarzii l-au scos pe brațe din stadion.

Prima repriză a meciului de la Craiova a fost una deosebit de tensionată, din moment ce ambele echipe au rămas cu un om în minus: Vătăjelu și Țigănașu au fost eliminați. Cristescu n-a mai rezistat după un schimb de replici cu oficialii botoșaneni.

„Nu-l știam așa nervos pe Silvian Cristescu, am și jucat de câteva ori contra lui.

Nu mi s-a părut așa… Ce să spun? Cine a spus că este normal să ai o ieșire de genul acesta?”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

În vârstă de 50 de ani, Silvian Cristescu a jucat aproape toată cariera la Craiova, la Universitatea, ori la Extensiv.

Fostul mare fotbalist a făcut parte din marea echipă a Craiovei care a câștigat titlul în Liga 1 în sezonul 1990-1991, sub comanda lui Sorin Cârțu.

Silvian Cristescu a prins cinci meciuri în tricoul României: a debutat în ianuarie 1993, într-un meci cu Ecuador.

Oltenii, învinsă acasă de trupa lui Marius Croitoru

FC Botoşani a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), pe CS Universitatea Craiova, în etapa a 7-a a play-off-ului Ligii I.

Craiova a avut doi jucători eliminaţi, unul, Vătăjelu, pentru două cartonaşe galbene, şi celălalt, Bancu, pentru că l-a călcat pe Florescu, aflat la pământ, apoi a vrut să-i dea un cap în figură lui Jonathan Rodriguez. De la oaspeţi a fost eliminat Ţigănaşu, pentru două galbene.

Publicat: 10 05. 2021, 10:27