Chindia Târgoviște – Gaz Metan 3-0! Ultimul meci al medieșenilor pe prima scenă fotbalistică!

Vlad Mihai Domsa si Daniel Marinel Celea in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si Gaz Metan Medias, contand pentru Play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, vineri 13 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Chindia Târgoviște s-a impus fără probleme împotriva ultimei clasate,Gaz Metan, scor 3-0, în cadrul ultimei etape din play-out-ului Ligii 1.

Datorită acestui succes, echipa lui Emil Săndoi și-a asigurat locul 13 în prima divizie, loc ce va disputa barajul de promovare – retrogradare contra locului 4 din Liga a doua.

Târgoviștenii nu au avut mari emoții împotriva medieșenilor, iar primul gol a fost marcat de către Daniel Florea în minutul 20. În repriza secundă Marco Dulca a majorat scorul în minutul 59, ca peste 24 de minute Nasser Chamed să stabilească scorul final.

Chindia Târgoviște – Gaz Metan 3-0

Min. 90: Final de meci

Min 83: GOOL CHINDIA! După o degajare greșită a portarului Bumba, Chamed interceptează și marchează golul trei pentru târgovișteni.

Min 59: GOOOL CHINDIA! După o centrare din partea dreaptă, Marco Dulca deviază cu capul în poarta medieșenilor

Min 52: Gaspar face o cursă extraordinară pe partea dreaptă, dar trage puțin pe lângă poartă.

Min. 45: A început repriza a doua

Min. 45: Pauză pe stadionul „Ilie Oană”, scor 1-0.

Min 33: Cristian Cherchez reușește o cursă excelentă, însă trage puțin peste poarta apărată de Bumbar.

Min 20: GOOOL CHINDIA! Daniel Florea deschide scorul cu un șut pe jos din careul medieșenilor.

Min 1: A început meciul.

Înaintea meciului dintre Chindia Târgoviște și Gaz Metan, formația condusă de Emil Săndoi ocupă locul 7 în clasaentul play-out-ului, cu 23 de puncte, în timp ce echipa din Mediaș este pe 10, cu minus 38 de puncte.

Trupa lui Emil Săndoi are o victorie, două remize și cinci înfrângeri în cele 8 meciuri jucate în play-out-ul Ligii 1, în timp ce medieșenii au o victorie și șapte eșecuri cu un golaveraj de 6 goluri date și 28 primite.

Echipele de start de la Chindia Târgoviște – Gaz Metan:

CHINDIA:  Căbuz –  Căpușă,  P. Iacob, Celea, Roumpoulakou – Șerban, M. Dulca, Passaglia – Chamed, D. Florea, Cherchez
REZERVE: D. Moldovan, Popadiuc, CorbuJipa, Kocici, Atanase, Ad. Ioniță, Martac, Chunchucov
ANTRENOR: Emil Săndoi

SEPSI:  Bumbar –  E. Avram, Mathaus, Iancu, Harfaș – Șteau, Gașpar, Costea – Domșa, Maaxim, Țala
REZERVE: Grosz,  R. Covaci, D. Ursu,  Câmpean, Noian
ANTRENOR: Flavius Boroncoi

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Ardelean Mircea (Arad) / A1: Bârleanu Vlad (Bucureşti), A2: Bojan Cosmin (Târgu Mureş)

Publicat: 13 05. 2022, 19:20
Actualizat: 13 05. 2022, 22:02